Uğur Mumcu katledilişinin 27. yılında anıldı

24 Ocak 1993’te arabasına yerleştirilen bombayla katledilen gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 27. yıldönümünde ülkenin dört bir yanında anılıyor

Uğur Mumcu katledilişinin 27. yılında anıldı

27 yıl önce bugün, Ankara’daki evinin önünde arabasına yerleştirilen bombayla katledilen Uğur Mumcu için dört bir yanda anma ve etkinlikler gerçekleşti.

Mumcu’nun Ankara’daki evinin önünde düzenlenen anmaya yüzlerce yurttaş katıldı, burada bulunan anıta karanfil bıraktı. Törene, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag), Ankara’daki Uğur Mumcu Sokak’ta sanatçı Haldun Karabudak’ın katılımıyla “Uğur Mumcu için Söylüyoruz” etkinliği düzenledi.

Etkinliğin ardından Cebeci Asri Mezarlığı’nda Uğur Mumcu için anma töreni gerçekleştirildi.

İstanbul’da meslektaşları andı

Meslektaşları, katledilişinin 27. yıldönümünde Uğur Mumcu’yu İstanbul Harbiye’de bulunan Uğur Mumcu Anıtı önünde andı.

Cumhuriyet gazetesi çalışanları, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, TGS Genel Sekreteri İlkay Akkaya, TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna’nın katıldığı anmada “Uğur Mumcu mezarında rahat uyu senin gibi gazetecilik ilkelerine bağlı, geleneğini sürdüren binlerce gazeteci var” denildi.

“Unutmayacağız”

DİSK Basın-İş, Mumcu’nun ölüm yıldönümü için Twitter üzerinden “Yaşamı pahasına gerçeğin peşinden koşan gazeteci Uğur Mumcu’yu unutmayacağız” paylaşımında bulundu.

Sendika.Org