Trump, İran’la gerilimde vites düşürdü: Saldırılarda hiçbir can kaybı yaşanmadı, üste küçük çaplı hasar var

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın Irak'taki üslere düzenlediği füze saldırılarında hiçbir ABD askerinin zarar görmediğini açıkladı

Trump, İran’la gerilimde vites düşürdü: Saldırılarda hiçbir can kaybı yaşanmadı, üste küçük çaplı hasar var

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın Kasım Süleymani suikastına misilleme olarak Irak’ta ABD askerlerinin konuşlu olduğu iki üssü hedef alan balistik füze saldırıları sonrası ilk kez kameraların karşına geçti.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI, ABD’NİN IRAK’TAKİ İKİ ÜSSÜNÜ BALİSTİK FÜZELERLE VURDU

İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan 2018’de çekilen Trump, Tahran’dan Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası gelen “Nükleer anlaşmanın taahhütlerine uymayacağız” açıklamasına yanıt vererek konuşmasına başladı ve “Ben ABD Başkanı olduğum sürece İran’ın nükleer silah sahibi olmasına asla izin verilmeyecek” dedi

İran’ın füze saldırılarında hiçbir ABD askerinin zarar görmediğini belirten Trump, Ayn el-Esad Hava Üssü’nde ise küçük çaplı hasar oluştuğunu belirterek “ABD’nin erken uyarı sistemi saldırı karşısında başarılı oldu. Alınan tedbirler sayesinde ABD ve Irak tarafında hiçbir can kaybı yaşanmadı” ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerine çağrı yaptı

2015’te nükleer anlaşmayı imzalamıştık İran’la ama onlar ABD’ye teşekkür etmek yerine ölümle tehdit etti. Bu anlaşma imzalandığı gün ölümle tehdit etti. Yemen, Suriye, Lübnan, Afganistan ve Irak’ta adeta bir cehennem yarattı” diyen Trump, sözlerinin devamında nükleer anlaşmanın tarafı olan Avrupa ülkelerini de anlaşmadan çekilemeye çağırdı:

İran nükleer hedeflerini terörist amaçlar için kullanacak. Avrupa ülkelerinin de, Çin’in, Almanya’nın, Fransa’nın da bu gerçeği fark etmesinin zamanı geldi. İran nükleer hedeflerini ve teröre verdiği desteği bırakmalı. Hepimiz birlikte çalışarak İran’la dünyayı daha güvenli bir yer haline getirecek bir anlaşma yapmalıyız.

İran harika bir ülke olabilir. Ancak İran savaşı tetikledikçe Ortadoğu’ya barış ve istikrar gelmeyecek. Ancak daha ileri gitmesine izin verilmeyecek. NATO’dan bundan sonraki süreçte Ortadoğu’ya daha fazla müdahil olmasını isteyeceğim. Bizim Ortadoğu petrolüne ihtiyacımız yok.

Trump ayrıca, İran’a yönelik yeni ekonomik yaptırımlar uygulayacaklarını söyledi.

“ABD, barışı kucaklamaya hazır”

ABD ekonomisinin kendi yönetiminde güçlendiğini ve bu sayede ordunun imkânlarını ve silahları da geliştirdiklerini söyleyen Trump, ordunun elindeki füzeleri ve silahları anlatarak “Amerikan Silahlı Kuvvetleri hiç olmadığı kadar güçlü” dedi. Ancak bu gücü kullanmak istemediğini belirten Trump, “Böyle bir ordumuzun olması, onu kullanmak zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. Kullanmak istemiyoruz. ABD, barışı kucaklamaya hazır” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

İran bugünün (8 Ocak) ilk saatlerinde Irak’ta ABD askerlerinin konuşlu olduğu iki üsse balistik füze saldırıları düzenlemişti. Üslerin, “Kasım Süleymani’nin intikamı için” başlatılan operasyon kapsamında hedef alındığını belirten İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin yanıt vermesi halinde “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceğini açıklamıştı.

Saldırılarda can kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair henüz net bir bilgi açıklanmadı ve Trump’tan “Can kaybı ve zarar tespit çalışmaları sürüyor” açıklaması geldi.

Füze saldırılarının ardından İran’ı dini lideri Ali Hamaney “Gece bunlara bir tokat atıldı ama bu yeterli değildir. ABD’nin bu bölgedeki varlığı son bulmalıdır” derken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de “Onlar sevgili Süleymani’nin ellerini kopardılar. Onun intikamı, Amerika’nın bu bölgedeki ayaklarının kesilmesi olacaktır” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif ise meşru müdafaa adına “orantılı adımlar” attıklarını belirterek “Gerilimi tırmandırmak ve savaş istemiyoruz, ancak kendimizi herhangi bir saldırıya karşı koruyacağız” dedi.

Sendika.Org