TBMM, “Yüzyılın Anlaşması”nı ortak bildiriyle kınadı: Yok sayıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” planı, TBMM’de grubu bulunan tüm partilerin imza attığı ortak bildiriyle kınandı

TBMM, “Yüzyılın Anlaşması”nı ortak bildiriyle kınadı: Yok sayıyoruz

TBMM, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla birlikte açıkladığı “Yüzyılın Anlaşması” planını ortak bildiriyle kınadı.

TRUMP’TAN BÜYÜK PROVOKASYON: “KUDÜS, İSRAİL’İN BÖLÜNMEZ BAŞKENTİ OLACAK”

Mecliste grubu bulunan AKP, CHP, HDP, MHP ve İyi Parti grup başkanvekillerinin ortak imzasıyla hazırlanan bildiri, TBMM Genel Kurulu’nda okundu.

ABD yönetiminin açıkladığı planın, “Filistin’i tamamen dışlayan, tek yanlı, hakkaniyetten uzak bir yaklaşımla” hazırlandığının belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Söz konusu plan, Birleşmiş Milletler kararlarına ve iki devletli çözüm perspektifine tamamen aykırıdır. Bu plan, taraflara arasında bir müzakere zemini sağlamaktan ziyade, İsrail’in insanlığın kalbi olan Mescidi Aksa dahil Filistin topraklarında on yıllardır derinleştirerek sürdürdüğü işgale uluslararası meşruiyet kazandırmayı ve bunu Filistin tarafına dayatmayı amaçlamaktadır. Yapılmak istenen işgal sürecini, ilhaka çevirmektir. Tüm Ortadoğu’nun barış, güvenlik ve istikrarını doğrudan ilgilendiren böylesine önemli bir konunun iç politika malzemesi yapılarak, Filistin halkının kendi geleceğini tayin hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerinin hiçe sayılması ve uluslararası hukukun ve adaletin yok sayılması üzüntü ve ibret vericidir.

BDS TÜRKİYE: “YÜZYILIN ANLAŞMASI”NIN GİDECEĞİ YER ÇÖP TENEKESİDİR!

“Ölü doğmuş bir plan”

Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” planının ölü doğduğunun belirtildiği ortak bildirinin devamında şöyle denildi:

Bu vesileyle, İsrail-Filistin meselesinin çözümünün, ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağ��msız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin devletinin vücut bulmasıyla mümkün olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye, Filistin halkının temel hak ve özgürlüklerini gözetmeyen, Filistin devletinin ve halkının kabul etmediği hiçbir girişimi desteklemeyecek, uluslararası toplumun vicdan ve sorumluluk sahibi üyeleriyle birlik ve dayanışma içinde, zulüm dayatma ve işgale karşı Filistin halkının meşru haklarını tüm platformlarda savunmaya devam edecektir.

TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partiler olarak yukarıda sıraladığımız görüşler temelinde İsrail-Filistin ihtilafına yönelik olarak ABD yönetiminin yayımladığı sözde barış, özünde istikrarsızlık ve çatışma mahiyetindeki planı yok sayıyor ve esefle kınıyoruz.

Sendika.Org