Suriye ordusunun İdlip taarruzu: Maarat el-Numan ve Serakib bağlantısı kesildi

İdlip’in güneyinde operasyonlarını sürdüren Suriye ordusu ve müttefikleri, son 48 saat içinde çok sayıda yerleşim yerini kontrol altına alarak stratejik öneme sahip Maarat el-Numan ilçesinin dış mahallelerine girdi. Suriye ordusu ayrıca, kentin kuzey ekseninden M5 otoyoluna ulaşarak Maarat el-Numan ve Serakib arasındaki bağlantıyı kesti

Suriye ordusunun İdlip taarruzu: Maarat el-Numan ve Serakib bağlantısı kesildi

İdlip’in güneyinde Suriye ordusunun ilerleyişini gösteren 27 Ocak tarihli harita. [Kaynak: South Front]

Suriye ordusu ve müttefikleri, 24 Ocak’ı 25 Ocak’a bağlayan saatlerde İdlip’in güneyindeki Maarat el-Numan ilçesine yönelik kara operasyonu başlattı. Rusya’nın hava desteği verdiği operasyonda, Suriye ordusu kısa süre içinde Marşimarin ve Deyr Şarki köylerini kontrol altına aldı.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin ilerleyişi 26 Ocak’ta da sürdü ve Maarat el-Numan’ın doğusundaki Tel Mennis ve Marşimşe, kuzeyindeki Gadafa köyleri alındı.

Stratejik öneme sahip Halep-Şam (M5) otoyolu üzerinden bulunan Maarat el-Numan, Şam’ın Fethi Cephesi (eski adıyla Nusra Cephesi) öncülüğündeki cihatçı çatı örgütü Heyet-i Tahrir’uş Şam’ın kontrolünde bulunuyor.

Maarat el-Numan-Serakib bağlantısı kesildi

Son 48 saat içinde İdlip’in doğusunda bir dizi yerleşim yerini kontrol altına alan Suriye ordusu ve müttefikleri, Maarat el-Numan’a doğru ilerleyişini bugün de (27 Ocak) sürdürdü.

Suriye ordusu, M5 otoyolu çevresindeki bir dizi kasaba ve köyü de alarak Maarat el-Numan ve Serakib ilçeleri arasındaki bağlantıyı kesti.

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar’ın haberine göre, Maarat el-Numan 2014’ten bu yana ilk kez Suriye ordusunun menziline girmiş oldu.

“Kaplan Kuvvetleri” adlı özel birliklerin öncülüğünde ilerleyen Suriye ordusu, Maarat el-Numan’ın kuzeyinde ve doğusunda bir dizi kasabayı ele geçirerek stratejik kenti çevreledi.

Marşimşe’nin kontrol altına alınmasını ardından Suriye ordusu Maarat el-Numan��ın eteklerinde görüntülendi. Aşağıdaki video ordunun kente ne kadar yaklaştığını gösteriyor:

TSK’nin bir gözlem noktası daha çevrelenmek üzere

Öte yandan Suriye ordusunun Maarat el-Numan çevresindeki ilerleyişi sonucu, İdlip vilayetindeki bir TSK gözlem noktası daha kuşatma altında kalmış olacak.

Kentin güneyinde yer alan ve M5 otoyolu üzerinde bulunan Maar Hattat köyünde TSK’ye ait gözlem noktası bulunuyor.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin, geçtiğimiz yıl ağustos ayında Han Şeyhun’u kontrol altına alması üzerine TSK, Maarat el-Numan ile Han Şeyhun arasında bulunan Maar Hattat köyünde yeni bir gözlem noktası kurmuştu.

Daha önce Morek ve Suran yakınlarındaki TSK gözlem noktaları, Suriye ordusu tarafından kuşatma altına alınmıştı.

Maar Hattat’taki TSK gözlem noktası, haritada mavi renkle gösterilmiş. Suriye ordusunun ilerleyişinin sürmesi halinde bu nokta kuşatma altında kalacak. [Harita: Liveuamap]

Türkiye sınırına göç sürüyor

Suriye ordusu ve müttefiklerinin, İdlip’in güney ve güneydoğusu ile Halep’in batı ve güney kırsalındaki operasyonları sonrası son 24 saatte 21 bin kişinin daha Türkiye sınırı yakınlarına göç ettiği bildirildi.

Anadolu Ajansı, yoğun saldırılar nedeniyle son 24 saatte 21 bin sivilin daha Türkiye sınırı yakınlarına sığındığını ve Kasım 2019’dan bu yana yerinden edilenlerin sayısı 502 bine ulaştığını kaydetti.

Sendika.Org