Soylu hedef gösterdi, RTÜK ve Başsavcılık soruşturma başlattı

Elazığ’da yaşanan depremin ardından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun toplanan deprem vergilerinin hesabını soran yurttaşları tehdit etmesi RTÜK ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nı harekete geçirdi

Soylu hedef gösterdi, RTÜK ve Başsavcılık soruşturma başlattı

Elazığ’da yaşanan depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyada “#DepremVergileriNerede?” etiketiyle başlatılan kampanyayı hedef almıştı.

Açıklamasında “Bu konunun siyasetle ilgili değerlendirilmesini son derece yanlış bulduğumuzu dile getirmek istiyorum. Zor günümüzde birlik olmak durumundayız. Türkiye’nin deprem konusundaki yeterliliğini tartışmaya açmak, bu saatte yapılabilecek insanlık dışı bir davranıştır” diyen Soylu, “provokatif” içerikler paylaşanlar hakkında tahkikat başlatılacağını duyurmuştu. Soylu’nun bu açıklaması üzerine Ankara cumhuriyet Başsavcılığı ve RTÜK harekete geçti.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “24 Ocak 2020 günü meydana gelen deprem olayı ile ilgili olarak, sosyal medyada yer alan provokatif içerikli paylaşımlarla ilgili, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun ise (RTÜK), Elazığ’daki deprem sonrası radyo ve televizyonlardaki provokatif olduğu iddia edilen yorum ve haberlere yönelik inceleme başlattığı öğrenildi.

Sendika.Org