Oya Ersoy diyanet projesini Meclis’e taşıdı: “Kara mizaha konu olacak türden bir uygulama”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy diyanetin başlattığı “Camiye koşuyoruz namazla buluşuyoruz” adlı projeyle ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için bir soru önergesi verdi. Ersoy uygulamanın Anayasa'ya aykırılığına dikkat çekerek, "AKP iktidarı tarafından yaratılmak istenen dindar nesil projesi toplumda karşılık görmeyince türlü sistemlerle denemeye devam ediliyor" ifadelerini kullandı

Oya Ersoy diyanet projesini Meclis’e taşıdı: “Kara mizaha konu olacak türden bir uygulama”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından başlatılan “Camiye koşuyoruz namazla buluşuyoruz” adlı proje ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için bir soru önergesi verdi.

Ersoy vermiş olduğu önergede çocukların camilere gitme alışkanlığını kazandırmak için müftülüklere gönderilen talimatın derhal çekilmesi gerektiğini ifade ederek, toplumun korunması ve toplumsal ilişkilerin özgürce gelişmesi için laiklik ilkesinin temel ve vazgeçilmez olduğunu, din adamlarının siyasal ve toplumsal ilişkileri düzenleme gibi bir görev ve yetkilerinin olmadığını söyledi.

17 yıldır AKP’nin  “dindar nesil” projesi tutmadı

Ersoy sözlerine “AKP iktidarı tarafından yaratılmak istenen dindar nesil projesi toplumda karşılık görmeyince türlü sistemlerle denemeye devam ediliyor. Sevap kartı, yok dua okuma karşılığında puan verilmesi gibi akıl ve mantık dışı yollara başvuruluyor” ifadeleriyle devam etti.

Ersoy, bu uygulamanın Anayasa’ya aykırı olduğunu ve ülkede kim nasıl isterse ibadet edebileceğini, bunun için herhangi bir zorlamanın kabul edilemeyeceğinin ifade etti. Ancak Anayasa’da açıkça ifade edilmesine rağmen çocukların “puan” karşılığında ibadete zorlamasının bir devlet kurumu olan DİB tarafından yürütüldüğüne dikkat çekti.

DİB’ten kampanya: “Okudukça puan biriktir! Topla puanı al hediyeni!”

Ersoy, “Bu projede inançların birer sömürü ve baskı aracı olarak kullanıldığı puanlama sistemi ile görülmektedir; çocuklara ezberlenen her sure ve dua başına 50 puan, beş vakit namazlarda; sabah 30, öğle 15, ikindi 15, akşam 15, yatsı 25 puan verilmesi, çocuğun kendisi ile birlikte cemaatle namaza katılan bir yakını için her vakit başına 5 ek puan verilmesi ancak kara mizaha konu olacak türden bir uygulamadır” dedi.

Ersoy, bu projenin uygulanmasından derhal vazgeçilmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini ifade ederek Oktay’a şu soruları yöneltti;

  1. Çocuklara puan karşılığında cami alışkanlığının kazandırılmaya çalışılması Anayasaya aykırı değil midir?
  2. Anayasa’ya ve Laikliğe açıkça aykırı olan bu uygulamanın sona erdirilmesi ve yazının geri çekilmesi için herhangi bir talimat verdiniz mi?
  3. Camilerin birer eğitim-öğretim mekânı olarak tanımlanmasına karşı önlem alacak mısınız?
  4. Puan sistemi ile dinin öğretilmeye çalışılması çocuklar üzerinde bir baskı mekanizması değil midir?
  5. Camilerde verilen bu eğitimin laik eğitime aykırı olduğunun farkında mısınız?

İlgili haber:

Sendika.Org