ODTÜ Mezunları Derneği, Elazığ depremi sonrası acil 5 tedbir açıkladı

ODTÜ Mezunları Derneği, Elazığ ve Malatya bölgesinde yaşanan deprem sonrası bölge halkına geçmiş olsun dileklerini iletirken, yetkililere de alınması gereken önlemleri saydı

ODTÜ Mezunları Derneği, Elazığ depremi sonrası acil 5 tedbir açıkladı

24 Ocak Cuma günü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde ve Malatya bölgesinde meydana gelen deprem sonrası ODTÜ Mezunları Derneği, bölge halkına geçmiş olsun dileklerini bildirdi.

Depremde yaşamını yitiren kişilerin ailelerine baş sağlığı dileklerini ileten ODTÜ Mezunları Derneği, bölgede acilen alınması gereken önlemleri bildirdi.

ODTÜ Mezunları Derneği tarafından yapılan açıklamada şu önlem ve uyarılar yer verildi:

  1. Deprem bölgesinde hasar tespit çalışmalarına acilen başlanmalı, yıkılacak binalar yıkılmalı, güçlendirme ile kullanılabilecek binalar acilen güçlendirilmeli ve kullanıma açılmalıdır.
  2. Yıkılmış, hasar görmüş veya tedbir nedeniyle boşaltılmış binalarına giremeyen vatandaşlarımız için, kış koşullarında insanca yaşayabilecekleri mekânlar belirlenmeli, bu çerçevede tüm bölge imkânları tespit edilerek kamu misafirhaneleri, oteller, barınmaya uygun tüm tesisler değerlendirilmelidir.
  3. Deprem riski gözetilerek ortaya konan kentsel dönüşüm projelerinin; rant alanlarının yağmalanmasına hizmet etmesine izin verilmemeli, fay hatları herkesçe bilindiğine göre, kentsel dönüşüm projelerine özellikle kritik fay hatları üzerindeki yerleşimlerde öncelik verilmelidir.
  4. Depreme dayanıklı inşaat standartlarını belirleyen yönetmelikler; anlaşılması zor, uygulanamayan dokümanlar olmaktan acilen çıkarılmalı, 6-8 kata kadar konutların proje ve yapımına yönelik basit, anlaşılabilir standartlar hazırlanıp yürürlüğe sokulmalıdır.
  5. İnşaatlarda kullanılacak beton, demir gibi malzemelerin kalite standartları gözden geçirilmeli, kalite yönetimi ve denetimi süreçlerinin sorunlu yanları çözüme kavuşturulmalıdır.

Sendika.Org