Mor Yakup Kilisesi Süryani Rahibi Sefer Beliçe tutuklandı

Mor Yakup Kilisesi Rahibi Sefer Bileçen "Örgüte yardım ve yataklık etmek" iddiasıyla tutuklandı

Mor Yakup Kilisesi Süryani Rahibi Sefer Beliçe tutuklandı

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Eskihisar, Üçköy ve Üçyol kırsal mahallelerinde yapılan baskınlarda aralarında, Mor Yakup Kilisesi Süryani Rahibi Sefer (Aho) Beliçe’nin de bulunduğu ile 10 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan Rahip Bileçen, Süryani yurttaş Musa Taştekin ile Haşo Dinç ve Mehmet Başak Jandarmadaki ifadelerinin ardından Mardin Adliyesi’ne sevk edildi. Adliyeye sevk edilenlerden Rahip Bileçen ifadesinin ardından “Örgüte yardım ve yataklık etmek” iddiası ile tutuklanma talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

İfadeleri tamamlanan diğer 3 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği Rahip Bileçen’in “Örgüte yardım ve yataklık etmek” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. Diğer 3 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Savcılığın Rahip Bileçen hakkında bir itirafçının ifadesini ve Jandarma tarafından 2018 yılında “örgüt üyelerinin manastıra girdiği” iddiasının yer aldığı bir tutanağı delil gösterdiği öğrenildi. Ancak tutanakta yer aldığı belirtilen hava fotoğraflarının ise avukatların talep etmesine rağmen gösterilmediği öğrenildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı