Mısır polisinden Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın: 4 gözaltı

Mısır polisinin Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın düzenleyerek 1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına aldığı bildirildi

Mısır polisinden Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın: 4 gözaltı

Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine dün (14 Ocak) akşam saatlerinde baskın düzenleyen Mısır polisi, 1’i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına alarak, bilinmeyen bir yere götürdüğü bildirildi.

AA’nın haberine göre, TSİ 18.00 sularında ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapattı ve internet bağlantısını kesti. Sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan Mısır polisinin, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak, dışarıyla irtibat kurmalarını engellediği belirtildi.

Habere göre, ofisteki AA çalışanı Mısırlı bir kadın gazeteciyi gece yarısı serbest bırakan polis ekipleri,1’i Türk vatandaşı 4 kişiyi ise ofiste sabah saatlerine kadar alıkoydu ve gazeteciler günün erken saatlerinde polis tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü.

AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Hilmi Balcı’nın yanı sıra Mısır vatandaşı Hüseyin el Kabbani, Hüseyin el Abbas ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) çalışanı Abdelselam Muhammed gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Dışişleri: “Şiddetle kınıyoruz”

AA’nın Kahire ofisine yönelik polis baskını hakkında yazılı açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, olayı “Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemi” olarak nitelendirdi.

Dışişleri’nden yapılan açıklama şöyle:

Anadolu Ajansı’nın Kahire Bürosu’na dün akşam Mısır güvenlik güçlerince baskın düzenlenmesi ve büro çalışanlarından bazılarının gerekçe gösterilmeden gözaltına alınması Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir, şiddetle kınıyoruz.

AA’ya yönelik bu şiddet eylemi, Mısır’daki yönetimin sadece basın özgürlüğüne yönelik menfi yaklaşımını değil, demokrasi ve şeffaflık konularındaki vahim durumunu da bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Bu pervasız tutumda basın ve ifade özgürlüğü konusunda hassas görünen Batılı ülkelerin bu ülkedeki ihlallere göz yummasının da payı bulunmaktadır.

Mısır makamlarından, Anadolu Ajansı Kahire Bürosu’nun gözaltına alınan ve biri vatandaşımız olan çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.

Sendika.Org