Merkez Bankası’nın İhtiyat Akçesi bu yıl erkenden harcanacak

Merkez Bankası Genel Kurulu'nda, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın önergesi üzerine geçen yılda kullanıma açılan İhtiyat Akçesi'nin bu yıl erkenden harcanması teklifi kabul edildi

Merkez Bankası’nın İhtiyat Akçesi bu yıl erkenden harcanacak

Merkez Bankası (MB) Olağanüstü Genel Kurulu’nda, İhtiyat Akçesi’yle ilgili iki önemli karar alındı.

Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurulu toplantısının gündem maddelerinden olan, bankanın 2019 yılı dönem kârından avans dağıtımı yapılmasına ilişkin, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi Feyza İleri tarafından Genel Kurula bir önerge sunuldu.

Önergeyle, Merkez Bankasının 2019 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi sonu finansal tablolarında yer alan kâr üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 90’ının avans olarak dağıtılması ve son yıl kârından ayrılan hariç, birikmiş İhtiyat Akçesi’nin tamamının kâr olarak dağıtılması konusu Genel Kurul’a sunuldu.

Genel Kurul’da, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, önergeye ilişkin hissedarların görüş ve önerilerini sordu. Hissedarlar kendilerine de dağıtılan kâr payının artırılmasını talep etti.

Konuşmaların ardından Olağanüstü Genel Kurul’da söz konusu önerge kabul edildi.

Bütçede rekor açık

Merkezi bütçe 2019’u 124 milyar TL’lik rekor açıkla kapatmıştı. 2019 yılı merkezi yönetim bütçe giderleri için 960 milyar 976 milyon TL olarak öngörülmüştü. Bütçe giderleri bu hedefi yaklaşık 40 milyar TL aştı. Üstelik açık Merkez Bankası’nın (MB) İhtiyat Akçesi’nin parça parça bütçeye aktarılması ile bu seviyelerde tutuldu. İhtiyat Akçesi’nin toplam büyüklüğü 46 milyar TL idi.

Yedek akçe

İhtiyat Akçesi, Merkez Bankası’nın kanun gereği olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı rezervler anlamına geliyor. Merkez Bankası’nın kârının yüzde 20’si kötü günler için bir kenara konuyor. Merkez Bankası’nın bilanço verilerine göre yedek akçe bu yıl 50-55 milyar liralık bir rakam hesaplanıyor.

2019 bütçe giderleri 1 trilyon lira, İhtiyat Akçesi’ne rağmen açık 123,7 milyar lira

Sendika.Org