Lüks araç, uçmayan uçak, Boğaz manzaralı köşk: Kızılay yardımları nereye gidiyor?

Elazığ’da yaşanan 6.8’lik depremin ardından para toplamaya çalışan Kızılay’ın “yardım” bilançosu: Boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu köşke aylık 12 bin dolar kira, Menzil tarikatı destekçisi şirkete 700 milyonluk Kızılay ihalesi, MÜSİAD’a ait hasarlı bir binaya 110 bin TL kira, uçmayan uçağa 245 bin dolar ve İdlib'de Heyet Tahrir'uş Şam adlı cihatçı örgüt için yardım kampanyası…

Lüks araç, uçmayan uçak, Boğaz manzaralı köşk: Kızılay yardımları nereye gidiyor?

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Elazığ’da yaşanan depremin ardından paylaştığı mesajla yurttaşlardan bağış istemiş, bu mesaj büyük tepki konusu olmuştu. Gelen tepkiler üzerinde tweetini silmek zorunda kalan Kınık’ın başkanı olduğu Kızılay’ın yardım kampanyalarının ardından yolsuzluk çıkıyor.

Yardım parasıyla lüks araç

Kızılay yönetimi, Dünya Gıda Programı tarafından “yabancılara yardım” amacıyla gönderilen 3 milyon 700 bin TL ile 10 adet 4×4 lük araç aldı. Alım gerekçesinde, “Kırsal alanlara kolay erişimi sağlayacak türde arazi araçlarının satın alınması uygun görüldü” denildi.

Kızılay erzaklarıyla AKP seçim çalışması

31 Mart yerel seçimleri öncesinde, kardeşi Kızılay İl Başkan Yardımcısı olan Beylikova ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Özkan Alp, yeniden aday olduğu seçim çalışmaları kapsamında vatandaşlara Kızılay’ın erzaklarını dağıttı.

Kızılay’a ait olup içinde kıyma, kuşbaşı et, makarna, mercimek, salça ve şeker bulunan erzak paketlerini daha önceden belirlenmiş ihtiyaç sahiplerine değil, oy talebiyle seçmenlere dağıtan Alp’e bazı vatandaşlar tepki gösterdi.

Kızılay Derneği Kulp şubesi AKP seçim bürosu olarak kullanılıyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Sahile Aydeniz Diyarbakır’da Türkiye Kızılay Derneği Kulp şubesinin AKP seçim bürosu olarak kullanıldığını söyledi. Kızılay Derneği Kulp şubesinin AKP bayrakları ile donatıldığını gösteren fotoğraflara da ulaşan Aydeniz, dernek başkanının basın mensuplarını “Eğer yayınlarsanız görün neler yapacağım” şeklinde tehdit ettiğini açıkladı.

Menzil tarikatının şirketine 700 milyon liralık ihale

Kızılay’ın 716 milyon TL’lik ihalesini Menzil Tarikatı’na yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman’ın şirketi Techno Health aldı. Kızılay’dan bir yönetici, “Kızılay içerisinde de Menzil’le ilişkisi olan yöneticiler bulunuyor ve ben bu ihaleyi de o yöneticiler ile bağdaştırıyorum” diye konuştu.

MÜSİAD’ın hasarlı binasına 110 bin lira kira

Kızılay, MÜSİAD’a ait hasarlı bir binayı 110 bin TL’ye kiraladı. Binanın kira değerine ilişkin hazırlanan ilk raporda binanın kira değerinin 67 bin TL olduğu, raporda yer alan emlakçı görüşlerinin de düzmece olduğu öne sürüldü

Ethem Sancak’ın yeğenine kan tekeli

Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’ın şirketi MAXICELLS A.Ş.’nin, sektörde tekel haline gelmesine yol açacak sözleşmeye göre, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’ın Sancak’ın şirketi için seferber edildi ve kan toplama yetkisi şirkete devredildi.

Uçmayan uçağa 245 bin dolar

Kızılay yönetiminin Yemen’e yardım göndermek için uçak kiraladığı ancak uçuş izinleri alınamaması nedeniyle uçağın havalimanından kalkamadığı öğrenildi. Üstelik peşin yapılan ödeme nedeniyle 245 bin dolar zarar edildi.

Boğaz manzaralı köşke ayda 12 bin dolar

Kızılay’ın Rumeli Hisarı’nın üst kısmında köşk kiraladığı ortaya çıktı. Boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu köşke aylık 12 bin dolar ödeneceği öğrenildi. Köşke yapılan diğer masrafların 600 bin lirayı bulduğu iddia edildi.

Cihatçılara yardım parası

Suriye Ordusu’nun İdlib’de Heyet Tahrir’uş Şam’a karşı operasyonu sürerken Kızılay, İdlib için ‘yardım’ SMS’leri atmaya başladı.

Kendilerine yüzde 170, işçilere yüzde 10 zam

Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan’ın maaşı son dört yılda yüzde 118’lik artışla 31 bin 500 TL oldu. Kızılay genel müdür yardımcılarının maaşlarında da dört yılda yaklaşık yüzde 170 oranında artış olduğu öğrenildi.

Sendika.Org, soL.org.tr