Libya’da son durum: Hafter ateşkesi kabul etti ama TSK müdahalesini kabul etmiyor

Ateşkes önerisini ilk başta reddeden Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun da kabul etmesiyle ülkede ateşkes yürürlüğe girdi. Ancak Hafter güçlerinin yabancı askerlerin ve milislerin varlığına itirazı sürüyor. Fayiz es-Serrac Erdoğan’la görüşürken, Hafter destekli Temsilciler Meclisi’nin sözcüsü Aqila Saleh de Mısır Parlamentosu’nda olası Türk askeri müdahalesine karşı Mısır ordusunun sürece müdahil olması çağrısında bulundu

Libya’da son durum: Hafter ateşkesi kabul etti ama TSK müdahalesini kabul etmiyor

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun da Türkiye ve Rusya’nın ortak ateşkes önerisini kabul etmesiyle birlikte ülkede gece yarısı itibariyle ateşkes devreye girdi.

Rusya lideri Vladimir Putin’in 8 Ocak’taki Türkiye ziyaretinde, Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmenin ardından iki lider ateşkes çağrısında bulunmuş, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) lideri Fayiz es-Serrac ateşkesi kabul ettiğini açıklarken Hafter ise 9 Ocak’ta Putin’e hitaben yazdığı bir yazılı açıklamayla ateşkes teklifini geri çevirmişti.

Hafter güçleri Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararının ardından başlattıkları atağı sürdürmüş, Sirte kent merkezi ile birlikte Trablus’un ve Misrata’nın güneyinde bir dizi bölgeyi ele geçirmiş ve yabancı askeri güçlerle UMH’ye bağlı İslamcı milislerin varlığı sürdükçe savaşmaya devam edeceklerini açıklamıştı.

Nihayet dün (11 Ocak) gece iki tarafın da ateşkesi kabul ettiği açıklandı ve 12 Ocak yerel saat ile 00.00’da ateşkes yürürlüğe girdi.

Rusya, Mısır, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği Hafter güçleri askeri üstünlüğü korurken her iki taraf da ateşkesin ihlali durumunda karşılık vereceklerini açıkladı.

Serrac Türkiye’de, Saleh Mısır’da

Ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından iki taraf da bölgesel destekçileri ile temasa geçti. Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, İstanbul’da Tayyip Erdoğan’la bir araya gelerek 2,5 saatlik basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Hafter’in desteklediği Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Sözcüsü Aqila Saleh ise Mısır Parlamentosu’nda bir konuşma yaparak Türkiye’nin askeri müdahalede bulunması halinde kendilerinin de Mısır güçlerini müdahaleye çağıracağını söyledi.

Almanya’da konferans hazırlığı

Almanya’da da gelecek hafta başkent Berlin’de Libya gündemiyle bir konferans toplanması için hazırlık yapılıyor. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel’in dün Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede de konu gündeme geldi. Putin, Merkel ile görüşme sonrası konferansa destek verdiğini açıkladı. Konferansın “doğru yöne atılmış son derece iyi bir adım” olduğunu belirten Putin, Libya’da barışçıl bir çözümden gerçekten çıkarı olan tüm ülkelerin konferansa katılması gerektiğini belirtti. Konferans öncesinde Libya’da çatışan taraflar arasında bazı konuların çözüme kavuşturulması gerektiğini söyleyen Putin bunun için Birleşmiş Milletler Libya temsilcisi Ghassan Salame’nin devreye girmesi gerektiğini kaydetti. Merkel de Alman hükümetinin kısa süre içinde konferans için çağrı yapacağını ifade etti.

Sahada son durum

Türkiye’nin asker gönderme tezkeresini TBMM’den geçirmesinin ardından Halife Hafter seferberlik ilan etti ve kimi silahlı grupların da saf değiştirmesiyle birlikte hızlı bir ilerleyişle Sirte’nin tamamını Trablus Uluslararası Havaalanı, polis akademisi ve bazı mahalleler dahil Trablus’un güneyini ve Misrata’nın doğusundaki sahil hattının bir bölümünü ele geçirdi.

Türkiye’nin sağladığı kimi zırhlı araçları da ele geçirerek propaganda malzemesine çeviren Hafter güçleri UMH kontrolündeki bölgelerde yer alan liman ve havaalanlarını da menzile alan ve bölgedeki hareketi sınırlayan bir pozisyonda Fayiz es-Serrac güçlerini kıskaca aldı.

Hafter güçlerinin kontrolündeki alanlar kırmızı ile, UMH kontrolündeki alanlar ise eflatun ile gösteriliyor.

Sendika.Org