Libya’da kırılgan ateşkes: Taraflardan karşılıklı ihlal suçlaması

Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin’de düzenlenen uluslararası konferansın ardından Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçladı

Libya’da kırılgan ateşkes: Taraflardan karşılıklı ihlal suçlaması

Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de dün (19 Ocak) düzenlenen uluslararası konferansın ardından taraflardan karşılıklı ateşkesi ihlal suçlaması geldi.

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’nu (LUO) ateşkesi ihlal etmekle suçlarken, LUO da “Trablus’a bağlı milislerin provokasyonlarına rağmen” herhangi bir askeri eylemde bulunmadıklarını açıkladı.

LİBYA KONFERANSI: ERDOĞAN ELEŞTİRİLDİ, HAFTER İSTEDİĞİNİ ALDI…

Trablus’a bağlı güçlerin yürüttüğü Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) operasyon odası, LUO’yu 19 Ocak sabahından bu yana ateşkesi ihlal ederek mevzilerine sızmaya çalışmakla ve petrol rezervleri yakınlarında bir eve hava topu mermisi ateşlemekle suçladı.

Londra’da yayımlanan, Suudi sermayeli Şark’ul Avsat’a konuşan LUO’dan üst düzey bir yetkili ise suçlamaları reddett.

Ateşkese bağlı olduklarını savunan LUO yetkilisi, “Trablus hükümetine bağlı milislerin provokasyonlarına rağmen ordu kuvvetleri herhangi bir askeri eylemde bulunmadı” dedi.

Hafter’in üst düzey yardımcılarından olan ve isminin belirtilmesini istemeyen yetkili, ordu kuvvetlerinin kente barışla da savaşla da müdahalede bulunmayacağını söyledi. Berlin’de gerçekleşen konferansa da değinen yetkili, “Çok iyimser değilim. Omuzlarımızda taşıdığımız bu konu, bu ülkeyi terörizmden kurtarmakla ilgilidir” ifadelerini kullandı.

Petrol sahaları tek tek kapanıyor

Öte yandan LUO’yu destekleyen kabile ve gruplar, Libya’daki petrol sahasını kapatma girişimlerini sürdürdü. Libya’nın güneybatısındaki Fizan çöl bölgesi aşiretlerini temsil eden “Fizan’ın Öfkesi Hareketi” lideri Beşir eş-Şeyh, hareketin, “ekonomik ve güvenlik taleplerini savunmak” amacıyla Eş-Şerare ve El-Fil alanlarını kapatmaya hazırlandığını ifade etti.

İngiliz haber ajansı Reuters’in haberine göre Eş-Şeyh, “Şu an eş-Şerare ve el-Fil sahalarını kapatmaya hazırlanıyoruz. Henüz iki sahayı da kapatmadık” dedi.

Eş-Şerare sahası günlük yaklaşık 300 bin varil ve El-Fil sahası da yaklaşık 70 bin varil üretim yaparken, her ikisi de LUO’nun kontrolü altında bulunuyor. UMH’ye bağlı petrol kuruluşu, 18 Ocak’ta doğudaki liman ve petrol sahalarının kapatılmasından yalnızca birkaç saat sonra petrol limanlarında mücbir sebep ilan etti ve LUO güçlerini bu eylemin arkasında olmakla suçladı.

LUO sözcüsü Türkiye’yi suçlamıştı

LUO sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Mismari, geçtiğimiz günlerde Tayyip Erdoğan’ı silahlı güçleri aracılığıyla Trablus’taki milisleri ve “terör örgütleri”ni yönetmekle suçlamıştı.

Türkiye’nin Libya’daki kamplardan Türkiye’ye ve Türkiye’den de Suriye’ye militan transfer ettiğini söyleyen El-Mismari, 18 Ocak’ta Bingazi şehrinde düzenlediği bir basın toplantısında, “Trablus’taki Mitiga Hava Üssü, özel bir Türk askeri gücüne dönüştü” dedi.

MACRON, TÜRKİYE DESTEKLİ SURİYELİ CİHATÇILARIN LİBYA’YA GÖNDERİLMESİNE KARŞI

El-Mismari, “Suriye Türkmenleri, Semerkand Tugayı, Sultan Murad Tümeni, Nureddin Zengi Tugayı ve Katar tarafından finanse edilen diğer terör unsurlardan 2 binden fazla terörist, Libya’ya transfer edildi” ifadelerini kullandı. MİT’i Mali, Çad ve Nijer’den getirilen militanların transferini denetlemekle suçlayan El-Mismari, Erdoğan’ın “Avrupa’dan yüzlerce genci IŞİD ve El-Kaide örgütlerine alıp, onları Suriye savaşına dahil ettiğini” ileri sürdü.

El-Mismari, ordunun petrol sahalarının ve limanların kapatılmasından sorumlu olduğu iddialarını ise yalanladı.

LİBYA ULUSAL ORDUSU SÖZCÜSÜ: “ERDOĞAN IŞİD’İ VE EL KAİDE’Yİ DESTEKLEDİ… LİBYA’DA BARIŞA GİDEN YOL TÜRKİYE’DEN GEÇMİYOR”

Sendika.Org