Libya’da Hafter’den seferberlik ilanı: “Ey Araplar, Erdoğan’a öyle bir ders verin ki…”

Halife Hafter, Trablus savaşının “Libya’yı miras olarak gören bir sömürgeciye karşı savaş” haline geldiğini belirterek “Ey Araplar, Erdoğan’a öyle bir ders verin ki bu dünyan��n bütün tiranlarına ders olsun” dedi

Libya’da Hafter’den seferberlik ilanı: “Ey Araplar, Erdoğan’a öyle bir ders verin ki…”

Saray-AKP iktidarının Libya tezkeresinin Meclis’ten geçmesinin ardından, İhvancı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) karşı savaşan Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter de dış müdahaleye karşı seferberlik ilan ettiklerini duyurdu.

Ürdün merkezli, Libyalı televizyon kanalı 218TV’nin haberine göre, Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter, geçtiğimiz yıl nisan ayında başlattıkları operasyondan bu yana geçen süreçte “Trablus’un özgürlüğünün artık şüphe götürmez” olduğunu açıkladı.

Hafter ayrıca, Trablus savaşının sadece “başkentin kurtuluşu” için olmadığını ve “Libya’yı miras olarak gören bir sömürgeciye karşı savaş” haline geldiğini belirterek “Ey Araplar, Erdoğan’a öyle bir ders verin ki bu dünyanın bütün tiranlarına ders olsun” dedi.

Libya’nın büyük çoğunluğunu kontrol altında tutan Halife Hafter, Nisan 2019’da Libya Ulusal Ordusu’na başkent Trablus’u ele geçirme emri vermişti. O tarihten bu yana Trablus çevresinde Hafter’e bağlı güçler ile Saray-AKP iktidarının da destek verdiği İhvancı UMH’ye bağlı silahlı güçler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Son günlerde ise Libya Ulusal Ordusu’nun, Trablus’un güneyinden kent merkezine doğru ilerleyişini sürdürdüğüne ilişkin haberler geliyor.

İlgili içerikler:

Sendika.Org