Kılıçdaroğlu: “İlla Putin mi diyecek bu kanal yanlıştır”

Libya’ya ilişkin muhalefetin önerilerini reddeden Tayyip Erdoğan’ın Putin ile görüşmesinden sonra aynı önerileri kabul ettiğine dikkat çeken CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesinin yanlışlığının anlaşılması için de “İlla Putin mi diyecek bu kanal yanlıştır” diye sordu

Kılıçdaroğlu: “İlla Putin mi diyecek bu kanal yanlıştır”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kanal İstanbul Çalıştayı’nda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Libya’ya ilişkin muhalefetin önerilerini reddeden Tayyip Erdoğan’ın Putin ile görüşmesinden sonra aynı önerileri kabul ettiğini hatırlatarak, Kanal İstanbul projesinin yanlışlığının anlaşılması için de “İlla Putin mi diyecek bu kanal yanlıştır” diye sordu.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

Libya olayı dolayısıyla asker gönderme kararı alırken dedik ki, ‘Niye asker gönderiyoruz? Birleşmiş Milletler’e (BM) çağrıda bulunalım. BM oraya barış gücü göndersin, oradaki iç savaşı sonlandıralım.’ Erdoğan’a televizyonda ‘Kılıçdaroğlu bölye dedi, ne düşünüyorsunuz?’ diye sorulduğunda şunu söylüyor: ‘İnanın uluslararası hukuku bu adam bilmiyor. Bir tarafta darbeci (Hafter) var, bir tarafta meşru hükümet (Ulusal Mutabakat Hükümeti) var. Meşru hükümet ile darbeci arasında arabulucu olunur mu?’ Putin geldi Türkiye’ye, oturdular beraber, televizyonların karşısına geçtiler ve BM’ye çağrıda bulundular. Yani beni dinlemiyorsun, benim söylediğimi yanlış olarak kabul ediyorsun, çıkıp televizyonlarda bunu söylüyorsun. Putin söylediği zaman da ‘Evet’ diyorsun, ‘BM’nin gelmesi ve sorunu çözmesi lazım. Akıl var mantık var, yani illa Putin mi diyecek bu kanal yanlıştır.”

Kanal İstanbul’un hayata geçmesi halinde, boğazları yabancı savaş gemilerinin geçişine kapatan Montrö Sözleşmesi’nin delinmesi ve Karadeniz’in ABD savaş gemilerine açılması ihtimali belireceği için Rusya’nın bu projeden hoşnutsuz olduğu düşünülüyor.

Sendika.Org