Kanal İstanbul Çevre Düzeni Planı’na itiraz edildi: “Kanal İstanbul’a değil depreme bütçe”

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu'nun çağrısıyla Kanal İstanbul Çevre Düzeni Planı'na itirazların son gününde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde buluşan yurttaşlar itiraz dilekçelerini verdi

Kanal İstanbul Çevre Düzeni Planı’na itiraz edildi: “Kanal İstanbul’a değil depreme bütçe”

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul Çevre Düzeni Planı’na itiraz etti. “İtiraz et, sesimiz çığlığa dönsün” diyen Koordinasyon’un çağrısıyla yurttaşlar, Beşiktaş Balmumcu’da bulunan Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kanal İstanbul’un yapımına zemin oluşturmak için Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yaptığı değişikliğe itiraz etti. Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen koordinasyon üyeleri, “Kanala değil depreme bütçe” yazılı pankart ve “Rant ve talan projesi Kanal İstanbul’a hayır“, “Ya Kanal Ya İstanbul” yazılı dövizler taşıdı. Açıklamaya Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yöneticileri, çok sayıda demokratik kitle örgütünün temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu adına açıklamayı yapan Kemal Doksanyedi, Elazığ ile birlikte deprem gerçekliğinin bir kez daha tüm çıplaklığıyla gözler önüne serildiğine değindi. Bilim insanlarının İstanbul’da 1 milyon konutun güvenli olmadığı, 100 bini aşkın konutun ise olası depremde yıkılabileceği öngörüsünü paylaşan Doksanyedi, “İnsanlar deprem olduğu için değil, kötü yapılaşmadan dolayı can verirken, evsiz kalırken, bir avuç zengine kar sağlayacak Kanal Projesi’ne değil depreme bütçe ayrılmalıdır” dedi.

Yurttaşlar, hazırladıkları itiraz dilekçelerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur