Kamyon ve TIR şoförleri ülke çapında kontak kapattı: Yeni yönetmelik, akaryakıt zammı, cezalar…

Kamyon ve TIR şoförleri, Türkiye genelinde yaptıkları eylemlerle yeni yılda yürürlüğe giren yönetmeliğe, akaryakıt zamlarına, cezalar ve düşük ücrete tepki gösterdi

Kamyon ve TIR şoförleri ülke çapında kontak kapattı: Yeni yönetmelik, akaryakıt zammı, cezalar…

Kamyon ve TIR şoförleri, Türkiye genelinde yaptıkları eylemlerle yeni yılda yürürlüğe giren yönetmeliğe tepki gösterdi. Akaryakıt zamları, cezalar ve düşük ücret nedeniyle geçinemez hale geldiklerini dile getiren şoförler ülke çapında kontak kapattı. Şoförler İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Hopa, Kırıkkale, Karaman, Eskişehir, Konya, Antalya, Kayseri, Kocaeli, Hatay, Mersin, Nevşehir ve Çorum’da eylem yaptı. Konya’daki eyleme polis saldırdı.

KONYA’DA KAMYON VE TIR ŞOFÖRLERİNİN EYLEMİNE POLİS SALDIRDI

Çorum-Ankara Karayolunda eylem

Yeni yılda yürürlüğe giren yönetmelikle sayısal takograflardan veri indirme ve bu verilerin Bakanlığa gönderimi zorunlu hale geldi. Çorum-Ankara karayolunda gerçekleşen eylemde konuşan Çorum Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin yaptığı açıklamada, uygulamanın sürücülere günlük 9 saat verdiğini belirterek, “Avrupa’ya ayak uyduralım diyoruz ama kamyoncular Avrupa’da 9 saatte 800 kilometre yol gidebiliyor. Ancak biz Türkiye’de 350-400 kilometreyi zor gideriz. Biz bu uygulamanın ertelenmesini istiyoruz. İkinci bir konu ise buradan yükü yüklediğinizde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı veri tabanına 6 saat içerisinde bildirmemiz gerekiyor. Bunun da altyapısı hazır değil. Üçüncü bir konu ise e-fatura. Bizim kamyoncumuz tuşlu telefonu dahi zor kullanıyor. Son olarak ise ton kilometre olması lazım. Biz 24 saat çalışıyoruz para kazanamıyoruz. 24 saatte para kazanamıyorsak 9 saatte nasıl para kazanırız” dedi.

Kocaeli

Gebze Nakliyeciler ve Lojistikçiler Derneği Başkanı Bahattin Demircan, 1 Ocak tarihinden itibaren zorunlu hale gelen dijital takograf uygulamasıyla ilgili olarak, “Ulaştırmayla ilgili bu yapılan düzenlemenin altyapısı yok. Bununla birlikte kamyoncu ve nakliyecinin de buna uyum sağlayabileceği bir ortam yok. Devlet büyüklerimizden istirham ediyoruz kamyoncu kardeşlerimizin sıkıntıları çözülsün” dedi.

İzmir

İzmir’de Bornova Işıkkent’te bulunan nakliyeciler sitesinde toplanan şoförler de düşük ücrete, artan cezalara ve akaryakıt zamlarına karşı eylem yaptı. Sitede lastik yakarak yol kapatan kamyoncular, hükümetin politikalarına tepki gösterdi.

Bursa

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kamyon TIR Garajı’nda toplanan şoförler kamyonlara kesilen para cezaları nedeniyle de mağduriyet yaşadıklarını, bu konuda çözüm beklediklerini söyledi. Ömer Toprak, “E-fatura çıkarılmış, bunu nasıl kullanacağım, bunu bana öğret. Yetiştir beni, altyapıyı oluştur. Bizim kanunlara karşı durma gibi bir düşüncemiz yok. Bizim derdimiz kendimizi geçindirmek, ayakta durmak” ifadelerini kullandı.

Kontak kapatan kamyoncular eylemlerini, polis ablukası altında sürdürdü.

Hatay

Antakya-İskenderun yolunu kamyon ve TIR şoförleri takograf uygulamasını protesto etmek için kapattı.

Ambulansların bile giriş yapamadığı yerde trafik durdu.

Karaman

Karaman Lojistik Kooperatifi üyesi 105 şoför, Organize Sanayi Bölgesi’nde toplanıp, Konya yoluna kadar konvoy eşliğinde giderek, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ni protesto etti. 105 TIR’ın aynı anda çıkarak konvoy eşliğinde seyir halinde olduğunu gören polis de, araçları durdurdu. Kooperatif Başkanı Fatih Doğan burada yaptığı basın açıklamasında, “Dijital takograf uygulamasında henüz sistem oturmamış, sistem yok; ama trafik polisleri bizlere ceza yazıyor. Bugün süre ihlalinden dolayı Karaman girişinde 15 üyemize ceza yazıldı” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur