Kadınlardan “Gezen adam birden fazla kadınla birlikte olabilir” diyen öğretim üyesine protesto

Kadınlar, "İşi gereği çok gezen adamın birden fazla evi olabileceğini ve bu evlerde de birden fazla kadınla olabileceğini, bunun meşru bir durum olduğunu" savunan Yalova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Ebubekir Sifil’i protesto etti

Kadınlardan “Gezen adam birden fazla kadınla birlikte olabilir” diyen öğretim üyesine protesto

Yalova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Ebubekir Sifil, katıldığı bir programda, işi gereği gezen bir erkeğin farklı illerde evi ve eşi olabileceğini, bu durumun “meşru” olduğunu savundu.

Sifil’in bu sözlerini kadınlar, Yalova Üniversitesi önünde protesto etti. Yalova Mor Dayanışma çağrısıyla kampus önünde basın açıklaması yapan kadınlar, “Ebubekir Sifil bu sözleri hangi gerekçeler ile söylemiş olursa olsun, ki hiçbiri kabulümüz değildir, karşısında bugün olduğu gibi biz kadınları bulacaktır” dedi.

Resmi kurumlar önünde ve tek eşli olarak yapılan evliliklerin yasal olan evlilik olduğunu belirten kadınlar, erkeklerin “idare eden” olarak birden fazla kadınla birlikte olabileceğini savunmanın, kanuna karşı gelmek ve kamu düzenin bozmak anlamına geleceğini aktardılar.

Kadınlar açıklamalarının devamında şunları söyledi:

Yine biz biliyoruz ki bu konuşmalar, dini gerçekten önemseyen insanlar için bugün tartışılacak meseleler değildir. Bunlar dini kendi şehvet duygularını tatmin etmek, kendi kötü niyetli emellerini gerçekleştirmek için kullanan, kadını erkeklerin kölesi, erkeklerin zevk nesnesi haline getirmeye çalışan ve bunun için de din dahil her türlü argümanı kullanan iki yüzlü erkek egemen zihniyetinin tezahüründen başka bir şey değildir. Bugün Ebubekir Sifil’in ağzından dile gelen bu zihniyet, dün başka birinin ağzından dökülmüş yarın da bir başkasının dilinden dökülmeye devam edecektir. Zira bu kadın düşmanı fikirler ne yalnızca bu kişiye aittir ne de yeni bir meseledir. İşte bu yüzden biz kadınlar, bu çarpık anlayış ve görüşleri alaşağı etmek için sesimizle, mücadelemizle sokaklarda, alanlarda olacak ve  her yerde bunları teşhir edeceğiz.

Gerek dünya çapında, gerekse bu ülkede yaşayan kadınlar yıllardır bu zihniyet ile mücadele etmektedirler. Bizler  bu erkek egemen, yozlaşmış zihniyete karşı kendi haklarımızı savunmaya, varlığımızı korumaya çalışmaktayız. Bugün burada kadınlar üzerinden erkeklerin verdikleri fetvaları, onları aşağılayan, kadın ve insan haklarına aykırı olan her türlü söylemin karşısında olduğumuzu göstermek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Büyük mücadeleler ile elde ettiğimiz haklarımızı, bugün geçerliliğini yitirmiş görüşleri dile getirerek  zedelemeye çalışanlara karşı  korumaya ve savunmaya devam edeceğiz. Kadınların varlıklarına, onurlarına aykırı, yalnızca erkeğin zevk nesnesi olarak gören bu kör zihniyeti dün kabul etmedik, bugün de kabul etmiyoruz. Din kisvesi altında bugün hiçbir hükmü kalmamış söylemleri yayarak bunların kullanılmasına sebep olanlara da asla sessiz kalmayacağız. Ne din sizlerin tekeli altındadır, ne de kadınlık! Evde, sokakta, iş yerlerinde, üniversitelerde, her yerde eril dilinizi ve çarpık söylemlerinizi kadın üstünden çekin.  Kadınlar haklarıyla vardır, var olmaya devam edecektir.

Sendika.Org