Jeremy Corbyn: “İlerlemenin tek yolu barıştır”

İngiltere İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Londra'da bulunan Ulusal Galeri'nin karşısında "İran'la savaşa hayır" sloganıyla bir miting düzenledi

Jeremy Corbyn: “İlerlemenin tek yolu barıştır”

İngiltere İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, Londra’da bulunan Ulusal Galeri (National Gallery) önünde bir miting düzenledi.

“İran’la savaşa hayır” sloganıyla düzenlenen miting’de ABD ile İran arasında son haftalarda yaşanan çatışmalara ve İran’ın Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağını düşürmesine ilişkin bir konuşma yapan Corbyn, “Şimdi, İran ve bölgedeki diğer devletler arasında ciddi müzakerelerin düzenlenmesinin zamanıdır” dedi.

“Tahran’dan Ukrayna’ya seyahat eden uçakta ölenlerin ailelerinin bundan sonra acı çektiği dehşeti fark edelim” diyen Corbyn, uluslararası normların dışına çıkılarak bir uçağın düşürülmesinin herhangi bir mazereti olamayacağını da sözlerine ekledi.

İngiltere ordusunun Suudi Arabistan’a gönderilmesinin bölgedeki çatışmayı yükselttiğine de değinen Corbyn, bunun durdurulması gerektiğini ifade etti.

İleriye giden tek yol…

Corbyn, eşitsizlik, adaletsizlik ve iklim değişikliğinin gerçek tehdidine karşı mücadele etmenin; dünyanın zenginliğini paylaşarak daha güvenli bir dünya yaratmanın ve bu amaçla ilerlemenin tek yolunun barış olduğunu söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

“Trump’a ve savaşa hayır”

Mitinge katılanlar ellerinde “Trump’a hayır”, “Savaşa hayır”, “İran’la savaşa hayır” ve “Irkçılığı hayır” yazılı dövizler taşıdı. Kuzey Londra Savaşı Durduralım Dayanışması mitinge “Refah savaş demek değildir” yazılı pankartla katılırken; İngiltere İşçi Partili gençler de “İşçi savaşa ‘hayır’ diyor” yazılı pankartla yürüdü. Mitinge Londra Üniversiteler ve Liseler Birliği de katılım gösterdi.

Sendika.Org