İstanbul Üniversitesi’nde yemek isyanı sürüyor: “Müşteri değil öğrenciyiz”

İstanbul Üniversitesi'nde indirimli öğünlerin teke düşürülmesine itiraz eden öğrenciler yine eylemdeydi. Öğrenciler, üniversite yönetimini aldığı karardan vazgeçmeye çağırdı

İstanbul Üniversitesi’nde yemek isyanı sürüyor: “Müşteri değil öğrenciyiz”

İstanbul Üniversitesi’nde indirimli yemek hakkının tek öğüne düşürülmesine karşı eylemler sürüyor. Bir kez daha Beyazıt ana kapı önünde bir araya gelen öğrenciler, dün (2 Ocak) yapılan eyleme saldıran polisleri yine karşılarında buldular. Ana kapı önünü ablukaya alan polis bu kez fiziki saldırıda bulunmadı.

Üniversiteliler “Burası üniversite, işletme değil”, “Müşteri değil, öğrenciyiz”,  “Yemekhane hakkımız engellenemez”, “Ferman rektörün üniversiteler bizimdir” sloganlarını atarak İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nü protesto etti.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerine destek için diğer üniversitelerden gelen öğrenciler de eyleme katıldı.

“İstanbul’u ikiye bölmeye bütçe var ama öğrencinin yemeğine yok”

Üniversite öğrencileri adına açıklamayı Onurcan Poyraz yaptı. Üniversitenin ticarethane olmadığını vurgulayan Poyraz, “Öğrenciler ekonomik krizin getirdikleriyle zaten baş etmek zorundalar. Ailelerinin verdikleri para mı yetecek burs mu yetecek diye düşünmek zorundalar. Acaba iş bulacak mıyız, kredilerimizi ödeyip ödeyemeyeceğimizi düşünürken bizden para istiyorlar. İstanbul’u ikiye bölmeye bütçe var ama öğrencilerin yemeğine bütçe yok. Üniversite kâr etme yeri değildir” dedi.

Önceki gün karara itiraz etmek için üniversiteye gelerek dilekçe vermek istediklerini ancak bu haklarının gasp edilip, polis tarafından saldırıya maruz kaldıklarını anlatan Poyraz, üniversite yönetimine bu karardan vazgeçme çağrısı yaptı.

“Daha dün Fatih’te bir kişi donarak can verdi”

Poyraz, sözlerine şöyle devam etti:

Günde üç öğün yemek hakkımızı geri istiyoruz. Aksi bir durumda kazanılmış haklarımızı sonuna kadar savunacağız. Öğrenciler 18 liraya yemek yesin diyorlar. Bu akıl ve mantığa aykırı. Daha dün Fatih’te bir kişi donarak can verdi. İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak alınan bu karara karşı amfilerden, yemekhanelerden, meydanlardan ses çıkartıyoruz.

Polis koridorundan rektörlüğe…

Açıklamanın ardından ellerindeki dilekçeleri rektörlüğe ulaştırmak isteyen öğrenciler, çevik kuvvet polislerinin kurduğu koridordan geçerek rektörlüğe itiraz dilekçelerini ulaştırdı.

Beyazıt’ın bir geleneği var

İÜ Rektörü Mahmut Ak’ın “Bu okulun bir geleneği var” sözleri üzerine üniversite öğrencileri, “Evet Beyazıt’ın bir geleneği var ve biz bu devrimci geleneği kuşaklara taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi’nde yemek isyanı: Türk polisi Erdoğan’ı mahcup etti

Sendika.Org