İstanbul Üniversitesi’nde yemek isyanı: Türk polisi Erdoğan’ı mahcup etti

İstanbul Üniversitesi yemekhanesinde öğrencilerin indirimli yemek hakkının tek öğüne düşürülmesi ve kahvaltının kaldırılmasına tepkiler sürerken polis Beyazıt'ta eylem yapan öğrencilere saldırdı. Saldırının ardından tekrar bir araya gelerek bir forum düzenleyen üniversiteliler, yemek hakları için mücadeleye devam edeceklerini açıkladı

İstanbul Üniversitesi’nde yemek isyanı: Türk polisi Erdoğan’ı mahcup etti

İstanbul Üniversitesi yemekhanelerinde öğrencilerin indirimli yemek yeme hakkının üç öğünden tek öğüne indirilmesi ve kahvaltı verilmemesi karşısında üniversitelilerin tepkisi sürüyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencileri Beyazıt ana kapı önünde bir forum düzenleyerek yemekhane ile ilgili getirilen yeni düzenlemenin iptal edilmesi talebiyle dilekçe topladı.

İÜ öğrencileri topladıkları dilekçeleri rektörlüğe teslim etmek için ana kampüse girmek isteyince polis, öğrencilerin içeri girmesine engel oldu. Okul içinde toplanan öğrencilerin de dışarı çıkmasına izin vermeyen polis, öğrencilere saldırdı.

Erdoğan’ın dediği gibi…

Beyazıt’ta polisin öğrencilere saldırı anları, o saatlerde Çevre ve Günvelik Sempozyumu’nda konuşurken Tayyip Erdoğan’ın Paris’teki polis şiddetinden söz eden şu sözleriyle birlikte ironik bir manzara açığa çıkardı: “Paris’te polisler insanları yerlerde nasıl sürüklüyor görüyorsunuz, ama Türk polisi buna benzer bir şey yapmış olsa dünyayı ayağa kaldırırlar.

Öğrenciler, polisin engelleme ve saldırılarının ardından yeniden bir araya gelerek forum düzenledi. Ayrıca bazı öğrencilere dilekçelerini vermek için ana kampüste sıra oluşturdu.

Yemek isyanı yarın da devam edecek

Üniversiteliler forumdan aldıkları kararla, yarın (3 Ocak) saat 12.00’da haklarını aramak için bir kez daha Ana Kapı önünde olacaklarını belirtti.

Sendika.Org