Isparta Şehir Hastanesi’nde “dormofolle ölüm” iddiası

İstanbul Tabip Odası, Isparta Şehir Hastanesi'nde yaşanan "dormofolle ölüm" iddiası konusunda kamuoyunu aydınlatması için Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulundu. Sağlık Bakanlığı iddialara yönelik verdiği cevapta, "Her kutu ilacı takip ediyoruz, endişeye gerek yok" ifadelerini kullandı

Isparta Şehir Hastanesi’nde “dormofolle ölüm” iddiası

Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi/kolonoskopi yapılan sekiz hastadan birinin kullanılan “Propofol” etken maddeli “Dormofol” jenerik isimli ilaç nedeniyle hayatını kaybettiği, bir diğer hastanın yoğun bakımda olduğu, diğer altı hastanın da gözlem altında tutulduğu iddia edildi.

İstanbul Tabip Odası (İTO) yayımladığı bir yazılı açıklama ile iddialara yönelik Sağlık Bakanlığı’nın bir açıklama yapmasını istedi.

İTO Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) İlaç Denetim Daire Başkanlığı’nın 9 Ocak 2020 tarihinde söz konusu ilaç ile ilgili 1. Sınıf A seviyesinde geri çekme işlemi uygulandığına işaret ederek, “Propofol” etken maddeli ilaçların sadece endoskopi/kolonoskopi için değil anestezide yaygın olarak kullanılan ilaçların başında geldiğini ifade etti.

İTO açıklamasının devamında “Isparta Şehir Hastanesi’yle ilgili haberler/iddialar konusunda resmi yetkililerin şimdiye kadar herhangi bir açıklamada bulunmamaları bu haberlerin diğer illeri de kapsayacak şekilde katlanarak yayılmasına sebep olmakta ve anestezi uygulanacak hastalarımız arasında yaygın endişe ve korkuya yol açmaktadır” diyerek Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce konuya dair kamuoyuna açıklama yapmaya davet etti.

Sağlık Bakanlığı: “Her kutu ilacı takip ediyoruz, endişeye gerek yok”

Sağlık Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

9 Ocak 2020 tarihli resmi yazıda da İl Sağlık Müdürlüklerine daha önceden yapılmış uyarılar hatırlatılarak, İlaç Takip Sistemi üzerinden satış engeli uygulanan serilerin kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir. İlaç Takip Sistemi (İTS) ile her kutu ilacın imalattan satışa kadar tüm seyri takip edilmektedir. Bu sistem sayesinde satış ve kullanım blokajı uygulanan ilaçların sağlık kuruluşlarımızda kullanılması mümkün olmadığından, vatandaşlarımızın endişe duymasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır.

Sendika.Org