İran’da protestoların 3. günü: Tahran’da başladı, birçok kente yayıldı

İran’da yolcu uçağının düşürülmesinin ardından üniversite öğrencilerinin başını çektiği rejim karşıtı protestolar başkent Tahran’dan ülkenin birçok kentine yayıldı. Tahran’da protestoculara açılan ateş sonucu en az bir kişi yaşamını yitirdi

İran’da protestoların 3. günü: Tahran’da başladı, birçok kente yayıldı

İran’da yolcu uçağının düşürülmesine tepki olarak başlayan ve üniversite öğrencilerinin başını çektiği rejim karşıtı protestolar başkent Tahran’ın yanı sıra Meşhed, Tebriz, Şiraz, Arak, Yezd, Ahvaz, Kazvin, Kirmanşah ve Senendec kentlerine de sıçradı.

Tebriz’deki eylemde, ABD suikastıyla öldürülen Kasım Süleymani’nin posteri yırtıldı.

Tahran’daki eylemler üniversite öğrencilerinin öncülüğünde gerçekleşiyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Tahran’daki eylemlerde, çöp konteynerlerini yakarak yolları trafiğe kapatan eylemciler İran’ın dini lideri Ali Hamaney’i kastederek “Diktatöre ölüm” sloganları attı.

Devrim Muhafızları ve kolluk kuvvetleri Tahran’da yoğun güvenlik önlemleri aldı ve eylemcileri göz yaşartıcı gazla dağıttı.

Azadi (Özgürlük) Meydanı’na yakın bir bölgede ise eylemcilerin üzerine ateş açıldı. Saldırıda bir kadın eylemci hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı.

Sosyal medyada olaya ilişkin görüntüler paylaşanlar, ateş açanların İran Devrim Muhafızları’na bağlı paramiliter milislerden oluşan Besiç güçlerinden olduğunu ileri sürdü.

Ne olmuştu?

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran’daki İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Yolculardan 82’si İran, 63’ü Kanada, 11’i Ukrayna, 10’u İsveç, dördü Afganistan, üçü İngiltere, üçü de Almanya vatandaşıydı.

Olayın ardından uçağın teknik arıza sebebiyle düşmüş olabileceğini duyuran İranlı yetkililer, füzeyle düşürülmüş olabileceğine işaret eden açıklamaları ise reddetmişti. 11 Ocak’ta ise İran Genelkurmay Başkanlığı, uçağın “askeri bir noktaya yaklaşan saldırgan bir uçak olarak algılandığını ve insani bir hata sonucu füzeyle vurulduğunu” açıkladı. İran Devrim Muhafızları Ordusu da yolcu uçağının seyir füzesi sanıldığını ve kısa menzilli bir füzeyle vurulduğu belirterek olayın sorumluluğunu üstlendi.

İlgili haberler:

Sendika.Org