İran Devrim Muhafızları, ABD’nin Irak’taki iki üssünü balistik füzelerle vurdu

İran, Irak’ta ABD askerlerinin konuşlu olduğu iki üsse balistik füze saldırıları düzenledi. Üslerin, “Kasım Süleymani’nin intikamı için” başlatılan operasyon kapsamında hedef alındığını belirten İran Devrim Muhafızları, ABD’nin yanıt vermesi halinde “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceğini açıkladı. Saldırılarda can kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair henüz net bir bilgi yok, ancak Trump’tan “Can kaybı ve zarar tespit çalışmaları sürüyor�� açıklaması geldi. İran Dışişleri Bakanı Zarif ise meşru müdafaa adına “orantılı adımlar” attıklarını belirterek “Gerilimi tırmandırmak ve savaş istemiyoruz, ancak kendimizi herhangi bir saldırıya karşı koruyacağız” dedi

İran Devrim Muhafızları, ABD’nin Irak’taki iki üssünü balistik füzelerle vurdu

ABD’nin, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Haşd el-Şaabi (Gönüllü Halk Güçleri) Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’e yönelik suikastı sonrası İran’dan misilleme geldi.

İran Devrim Muhafızları, ABD askerlerinin bulunduğu Irak’ın Anbar vilayetindeki Ayn el-Esad Hava Üssü ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’deki havalimanına balistik füzelerle saldırı düzenledi.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı da saldırıyla ilgili görüntüleri paylaştı.

Saldırılarda can kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair henüz net bir bilgi ise paylaşılmadı.

“Füzeler, suikast saatinde ateşlendi”

Lübnan merkezli El-Meyadin televizyonuna göre, ABD üslerine atılan füzeler, Süleymani ve El-Mühendis’e suikastın yapıldığı saatte (01.20) ateşlendi.

Foreign Policy muhabiri Siavash Fallahpour ise İran Devrim Muhafızları ve Irak’taki Hizbullah Tugayları’nın (Keta’ib Hizbullah) Ayn el-Esad Hava Üssü’ne eşzamanlı saldırı başlattığını yazdı.

Beyaz Saray’dan açıklama

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan güvenlik kaynakları da ABD birliklerinin Irak’ta bulunan üssüne saldırı gerçekleştiğini doğruladı ve 9 roket atıldığını kaydetti.

Daha sonra konuya ilişkin açıklama yapan Beyaz Saray, Trump’ın saldırı hakkında bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini duyurdu. İlerleyen dakikalarda ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper’in Beyaz Saray’a gittiği bildirildi.

Öte yandan İran medyası, ABD’nin Irak’taki üssüne yönelik “ikinci dalga” füze saldırısının başladığını duyurdu.

Trump’ın ziyaret ettiği üs

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump, 26 Aralık 2018’de Ayn el-Esad Hava Üssü’ndeki ABD askerlerini ziyaret etmişti.

Trump geçtiğimiz günlerde de ABD’nin Irak’tan çekilmesine ilişkin sorular üzerine Ayn el-Esad Hava Üssü’nü kastederek “Orada devasa ölçüde pahalı bir üs inşa ettik. Milyarlarca dolara mal oldu. Benden çok önce yapılmıştı. Harcamalarımız için geri ödeme yapmadıkları sürece çıkmayacağız” demişti.

Pentagon: İki üs hedef alındı, füzeler İran’dan ateşlendi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’ta ABD askerlerinin konuşlandığı üslere yönelik saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ayn el-Esad ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlendiğini duyuran Pentagon, füzelerin İran topraklarından ateşlendiğini belirtti.

İran tarafından hedef alınan ABD birliklerinin bulunduğu Ayn el-Esad Hava Üssü, Irak’ın batısındaki Anbar vilayetinde yer alıyor. Ayn el-Esad Hava Üssü ayrıca, Selahaddin vilayetindeki Beled Askeri Üssü’nden sonra ABD’nin Irak’taki en büyük ikinci üssü.

İran’dan “bayrak” göndermesi

Irak’taki ABD üslerine yönelik balistik füze saldırıları sonrası İran Ulusal Güvenlik Meclisi üyesi Said Celili, Twitter hesabından İran bayrağı paylaşarak Trump’a göndermede bulundu.

Trump, Süleymani suikastı sonrası Twitter’da ABD bayrağı paylaşmıştı.

“ABD yanıt verirse…”

İran Devrim Muhafızları Ordusu yaptığı yazılı açıklama ile “Kasım Süleymani’nin intikamı için” başlatılan operasyon kapsamında, Irak’taki Ayn el-Esad Hava Üssü’nün onlarca karadan karaya balistik füze ile vurulduğunu duyurdu.

ABD’nin saldırıya yanıt vermesi halinde “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceğini belirten İran Devrim Muhafızları, bölgede ABD üslerine ev sahipliği yapan ülkeleri de uyararak “Her durumda İran’a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta Siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz” dedi. Açıklamada, ABD halkına ise bölgedeki askerlerini daha fazla zarar görmemeleri için ülkelerine çağırmaları tavsiye edildi.

Öte yandan ABD’deki CNN ve NBC televizyon kanalları, İran Devrim Muhafızları’nın Telegram kanalı üzerinden, “İran topraklarının vurulması takdirinde Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’i hedef almakla tehdit ettiğini” belirtti.

Arşiv

Pelosi: “Amerika ve dünya, savaşı kaldıramaz”

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek bilgi aldı.

Pelosi, sonrasında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Irak’taki ABD askerlerini hedef alan bombardımanın ardından durumu yakından takip ediyoruz. Askerlerimizin güvenliğini sağlamalıyız ki buna Yönetim’in gereksiz provokasyonlarına son vermek ve İran’ın ihlallerini durdurmasını talep etmek de dahil. Amerika ve dünya, savaşı kaldıramaz” dedi.

Beyaz Saray: “Trump bu gece konuşma gerçekleştirmeyecek”

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper’in Beyaz Saray’dan ayrıldığı bildirildi.

Beyaz Saray’dan bir yetkili ise gazetecilere Trump’ın bu gece kameralar karşısına çıkmayacağını belirtti.

CNN televizyonu, Beyaz Saray’dan iki yetkiliye dayandırdığı haberinde, Trump’ın “ulusa sesleniş” konuşması yapmaya hazırlandığını aktarmıştı.

“İntikam sonrası” Süleymani defnedildi

Kasım Süleymani’nin naaşı, memleketi Kirman’da defnedildi. İran medyası, defin işleminin Irak’taki ABD üssüne yönelik “intikam saldırıları” sonrası gerçekleştiğini duyurdu.

“İran toplamda 15 balistik füze saldırısı düzenledi”

ABC News’e konuşan bir Pentagon yetkilisine göre, İran 15 balistik füze saldırısı düzenledi:

  • 10’u Ayn el-Esad Hava Üssü’nü,
  • 1’i Erbil Havalimanı’nı vurdu.
  • 4‘ü ise hedefi kaçırdı.

Zarif: “Gerilimi tırmandırmak ve savaş istemiyoruz”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinin Irak’taki ABD üslerine yönelik balistik füze saldırıları sonrası Twitter üzerinden açıklamada bulundu.

İran, vatandaşlarımıza ve üst düzey yetkililerimize korkakça düzenlenen silahlı saldırının ardından Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. maddesine göre meşru müdafaa adına orantılı adımlarını atmış ve tamamlamıştır. Gerilimi tırmandırmak ve savaş istemiyoruz, ancak kendimizi herhangi bir saldırıya karşı koruyacağız.

Trump: “Her şey yolunda!”

İran’ın Irak’taki ABD üslerine yönelik balistik füze saldırıları sonrası Trump da ilk açıklamasını Twitter üzerinden yaptı:

Her şey yolunda! İran’dan Irak’taki iki üsse füze atıldı. Can kaybı ve zarar tespit çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar her şey iyi. Dünyanın açık ara en güçlü ve en donanımlı ordusuna sahibiz. Yarın sabah açıklama yapacağım.

Ne olmuştu?

İran Devrim Muhafızları’nın dış operasyonlar birimi olan Kudüs Gücü’nün komutanı Kasım Süleymani ile Haşd el-Şaabi (Gönüllü Halk Güçleri) Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD’nin düzenlediği hava saldırısında öldürülmüştü.

3 Ocak’ta gerçekleşen saldırıda Süleymani ve El-Mühendis’in yanı sıra 4’ü İranlı, 4’ü Iraklı olmak üzere 8 askeri yetkili daha hayatını kaybetmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Süleymani ve El-Mühendis’in öldürüldüğü saldırıyı üstlenmişti.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, suikastın ardından yaptığı açıklamada, “Suçluları acı bir intikam bekliyor” diyerek ABD’yi tehdit etmiş ve Süleymani için üç günlük yas ilan etmişti. Hamaney ayrıca, Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi Kudüs Gücü’nün başına getirmişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org