İngiltere’nin İran Büyükelçisi Rob Macaire “gösterileri kışkırtmaktan” gözaltına alındı

İngiltere'nin İran Büyükelçisi Rob Macaire "hükümet karşıtı protestoları organize etme" suçlamasıyla gözaltına alındı. Kısa bir süre sonra serbest bırakılan Macaire'nin daha sonra ifade vereceği açıklandı

İngiltere’nin İran Büyükelçisi Rob Macaire “gösterileri kışkırtmaktan” gözaltına alındı

Ukrayna Havayolları’na ait uçağın İran tarafından düşürülmesinin ardından İran’da protestolar düzenlendi. Dün (11 Ocak) düzenlenen protestolarda İran’ın Başkenti Tahran’da bulunan Emir Kebir, Tahran ve Şerif üniversitelerinde düşürülen uçakta hayatını kaybedenler için anma töreni yapıldı. Yapılan törenlerde hükümet karşıtı sloganlar atıldı.

İran’da yayın yapan Tasnim Haber Ajansı’na göre, Emir Kebir Üniversitesi’nin önünde düzenlenen anma programına katılan İngiltere’nin İran Büyükelçisi Rob Macaire “göstericilerin fotoğraflarını çektiği” ve “protestoları organize ettiği” suçlamalarıyla gözaltına alındı.

Macaire hakkında yapılan işlem sonrası serbest bırakıldı. Macaire’nin bugün (12 Ocak) emniyete giderek ifade vereceği belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı: “Uluslararası hukuk ihlal edildi”

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Macaire’nin gözaltına alınmasının uluslararası hukukun “fahiş biçimde ihlal edilmesi” anlamına geldiğini açıkladı.

İran’ın bir yol ayrımında olduğunu belirten Raab, “Ya beraberinde getireceği bütün siyasi ve ekonomik yalıtılmışlıkla bir parya konumuna doğru yürüyüşüne devam edebilir ya da gerilimi düşürecek adımlar atıp ileri açılan diplomatik bir yola girebilir” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili haber:

Sendika.Org