İdlip’te son durum: Kentin güneyinde bombardıman, Halep kırsalında şiddetli çatışmalar

Rusya ile Türkiye arasında varılan anlaşma sonrası ilan edilen ateşkese rağmen İdlip’in güneyinde Suriye ordusu ve cihatçı gruplar arasında karşılıklı top atışları sürüyor. Halep'in batı kırsalında ise taraflar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor

İdlip’te son durum: Kentin güneyinde bombardıman, Halep kırsalında şiddetli çatışmalar

Rusya ile Türkiye’nin girişimleri sonucu, 12 Ocak’ta saat 00.01’den itibaren başlayan ateşkese rağmen Suriye’nin İdlip vilayeti ve çevresinde çatışmalar sürüyor.

Şam yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar, Suriye ordusunun dün (12 Ocak) İdlip’in güneyinde yer alan Maarat el-Numan ilçesinin güneydoğusuna top atışları gerçekleştirdiğini bildirdi.

Bunun üzerine Heyet-i Tahrir’uş Şam’ın, El-Tamana yakınlarındaki Suriye ordusu pozisyonlarına ağır silahlarla karşılık verdiği kaydedildi. Bölgede hava saldırılarının gerçekleşmediği ancak taraflar arasındaki çatışmaların akşam saatlerine kadar aralıklarla devam ettiği belirtildi.

Rusya: Siviller için üç yeni kontrol noktası faaliyette

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, sivillerin İdlip vilayetinden ayrılmaları için üç yeni kontrol noktası faaliyete geçirildiğini duyurdu.

Ebu el-Zuhur kontrol noktası İdlip’te, El-Hader kontrol noktası Halep’te, El-Habit kontrol noktası ise Hama kırsalında yer alıyor.

Habere göre, kontrol noktalarında tıbbi yardım birimleri bulunuyor; içme suyu, sıcak yemek, tıbbi yardım, temel ihtiyaç malzemeleri dağıtımı yapılıyor. Ayrıca sivillerin güvenli bölgelere götürülmesi için araç tahsis ediliyor.

Halep kırsalında şiddetli çatışmalar

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, dün cihatçıların, Halep’in kuzeybatısında sivil yerleşimlere yönelik roket saldırısı sonucu üç kişinin hayatını kaybettiğini, 3 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Al-Masdar ise Halep’in batı kırsalındaki Raşidin bölgesinde Suriye ordusu ile cihatçı gruplar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydetti.

Suriyeli muhaliflere yakın kaynaklar ise Twitter’da Suriye helikopterlerinin bölge üzerinde uçtuğuna dair paylaşımlarda bulundu.

Sendika.Org