İBB’den deprem haritası: Gezi Parkı geçici toplanma alanı

İBB, geliştirilen karar destek modeli ile 39 ilçenin Toplanma ve Geçici Barınma Alanları’nı belirledi. Seçilen noktalar, deprem sürecinde vatandaşların ihtiyaçlarını yanıtlayacak en uygun kriterleri taşıyan alanlardan oluşuyor

İBB’den deprem haritası: Gezi Parkı geçici toplanma alanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), olası İstanbul depremine hazırlığı öncelik sırasının başına koyarak kapsamlı çalışmalarını devam ettiriyor. İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, bu kapsamda sürdürdüğü çalışmalarda 39 ilçenin Toplanma ve Geçici Barınma Alanları’nı belirledi.

Uygulanan modelde, toplanma alanı seçim kriterleri saptandı, puanlama yöntemi uygulandı ve AFAD, AKOM, Kıyı Emniyet Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile ilgili birçok kurumun içinde yer aldığı bilimsel altlıklara dayalı olacak şekilde bir model ortaya konuldu.

Sehirharitasi.ibb.gov.tr adresinde yayımlanan haritada Toplanma Alanları yeşil, Kapalı Geçici Barınma Alanları mavi ve  Açık Geçici Barınma Alanları turuncu renkle işaretlendi.

Gezi Parkı geçici toplanma alanı

Taksim’de “Topçu Kışlası” yapılmak istenen ancak halkın tepkisinin ülke çapında direnişe dönüşmesi üzerine park olarak kalan Gezi Parkı da Geçici Barınma Alanı olarak belirlendi.

Sendika.Org