Hindistan’dan Ankara’ya Keşmir tepkisi: Türkiye’den ithalatı sınırlandırma kararı

Ankara’nın Keşmir politikasına tepki gösteren Hindistan, Türkiye’den yaptığı ithalatta sınırlandırmaya gitme kararı aldı

Hindistan’dan Ankara’ya Keşmir tepkisi: Türkiye’den ithalatı sınırlandırma kararı

Euronews Türkçe’nin Reuters’ten aktardığı habere göre, ismini açıklamak istemeyen bir Hindu yetkili “Hükümetimiz Türkiye ve Malezya’nın yorumlarını hoş karşılamadı ve bu iki ülke ile ticaretimizi sınırlandıracağız” dedi.

Hindu yetkili, Hindistan yönetiminin Türkiye’den petrol ve çelik ürünlerinin ithalatında kısıtlamaya gideceklerini belirtti.

Hindistan geçtiğimiz yıl Müslüman nüfusu yoğun Cammu Keşmir’in anayasadaki özel hükmünü kaldırarak bu özerk bölgeyi kendine bağlamıştı.

Türkiye, Dışişleri Bakanlığı tarafından 5 Ağustos 2019’da yapılan yazılı açıklama ile bu karara tepki göstermiş ve açıklamada “Hindistan Anayasasının Cammu Keşmir’e özel statü tanıyan 370. maddesinin ilga edilmesinin mevcut gerilimi arttırmasından endişe duyuyoruz” denilmişti. Tayyip Erdoğan ise Keşmirlilerin “sanal bir blokaj” altında olduğunu ifade etmişti.

Hindistan-Malezya ilişkilerindeki gerginlik ise Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in Hindistan vatandaşlık yasasını “ayrımcı” bulması ile arttı. Hindistan hâlihazırda dünyanın en büyük ikinci palmiye yağı üreticisi Malezya’dan bu ürünün ithalatını tamamen durdurmuş durumda.

Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılması

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan 370’inci maddesini 5 Ağustos 2019’da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırıldı ve eyalet ikiye bölündü.

Eyalet, 31 Ekim’de resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh “Birlik Toprağı” statüsünde iki bölgeye ayrıldı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, halka sokağa çıkma yasağı ile internet, telefon ve ulaşımda yasaklar getirilmiş, bölgedeki tüm yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

Sendika.Org