Hindistan’da on binlerce işçi bir günlük genel grev yaptı

Hindistan’da on binlerce işçi greve çıktı. Özelleştirmelere ve sağcı ^Başbakan Narendra Modi'nin neoliberal ekonomi politikalarına karşı yapılan grev en çok ulaşım ve bankacılık sektöründe etkili oldu

Hindistan’da on binlerce işçi bir günlük genel grev yaptı

Hindistan Başbakan’ı Sağcı Narendra Modi’nin neoliberalizm yanlısı emek düzenlemesine karşı ondan fazla ulusal sendika genel greve gitme kararı aldı. Sendikaların çağrısı üzerine on binlerce işçi özelleştirmelere ve Modi’nin neoliberal politikalarına karşı sokaklara döküldü.

Grev bankacılık ve ulaşım sektöründe etkili oldu

Genel grev en çok ulaşım ve bankacılık sektöründe etkili oldu. Batı Bengal eyaletinin başkenti Kalküta ve diğer şehirlerde tren hizmeti aksarken, dükkanlar ve bankalar açılmadı.

Batı Bengal ve Kerala eyaletlerinde otobüsler, taksiler ve otomatik çekçekler çalışmadı. Grev, başkent Yeni Delhi’de ve ülkenin finans merkezi olan Mumbai’de ise etkisini gösteremedi.

Hindistan Ulusal Kongresi Partisi ve Parlamento üyesi Rahul Gandhi ise attığı tweet ile greve çıkan işçileri selamlayarak, “Modi-Shah hükümetinin insan ve emek karşıtı politikaları kaotik bir işsizlik yarattı” ifadelerini kullandı.

Hükümetten tehdit

Genel grevin ulaşım ve bankacılık sektörlerinde etkili olmasının ardından hükümet greve çıkan işçilere tehdit etti. Hükümet işçileri greve herhangi bir katılım olduğu takdirde “ücretlerin düşürülmesi” ve “disiplin cezaları” ile tehdit etti.

Hindistan Ulusal Kongresi Partisi ve Hindistan Komünist Partisi (CPI) liderleri Andra Pradeş eyaletinde greve katıldıkları gerekçesiyle göz altına alındı

İşsizlik yüzde 7,7’yi buldu

Mumbai merkezli bir düşünce kuruluşu olan Hint Ekonomisi İzleme Merkezi tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, işsizlik oranı Aralık ayında yüzde 7’den yüzde 7,7’ye yükseldi.

Hükümetin cari mali yıl için yaptığı harcamaları, özellikle ekonomik durgunluk nedeniyle son yıllardaki en büyük vergi açıklarından biri ile karşı karşıya olduğu için, 2 trilyon rupi (27.87 milyar $) kadar düşürmesi bekleniyor.

Sendika.Org, World Socialist Web Site, Reuters