HDP İstanbul’dan silahlı saldırı açıklaması: “Sorumlusu hükümettir”

HDP İstanbul İl Örgütü, partilerine dönük silahlı saldırıya tepki göstererek, olayın asıl sorumlusunun hükümet olduğuna dikkat çekti

HDP İstanbul’dan silahlı saldırı açıklaması: “Sorumlusu hükümettir”

HDP İstanbul İl Örgütü, partilerine dönük silahlı saldırıya ilişkin basın açıklaması düzenledi.

HDP’nin İstanbul il binası önünde düzenlenen basın açıklamasına İstanbul İl Eş Başkanları Elif Bulut ile Erdal Avcı, HDP milletvekili Musa Piroğlu, partinin il, ilçe üyeleri çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

HDP’NİN İSTANBUL İL BİNASINA SİLAHLI SALDIRI

“Olayın asıl sorumlusu hükümettir”

Açıklamada konuşan ve partilerine dönük silahlı saldırının AKP tarafından planlı olarak gerçekleştiğine dikkat çeken HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, silahlı saldırı olayına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

Bugün 15.00 saatlerinde her gün ki günlük faaliyetlerimizi sürdürürken, bir ses duydum. O sırada girişteki bir odada görüşme yapıyorduk. Sese doğru baktığımda bir kişinin partimize dönmüş bir şekilde havaya silahla ateş açtığını gördüm. Ölümlü bir sonuç olabilirdi. Bu kişi iki gün önce il binamıza gelmiş ve oturmuştur. Geldiği gün il binamızda kimi temelsiz konuşmalar yapmış. Arkadaşlarımız temelsiz konuşmalarına rağmen gerekli ikramlarda bulunduktan sonra şahıs il binamızdan ayrılmıştır. Bugün tekrar geliyor. Bu durum bireysel basit bir durum değildir. Sabah akşam basından partimize yönelik tüm kışkırtmaların sonucunu bugün bu olayın yaşanmasına yol açmıştır.

Şahsın saldırıyı gerçekleştirdikten sonra polise teslim olduğunu hatırlatan Bulut, “Gündüz çok rahat bir şekilde gelinip il binamıza ateş açılıp ardından ise çok rahat bir şekilde polise teslim olunabiliyor. Cumhurbaşkanından, İçişleri Bakanına dek birçok hükümet yetkilinin HDP’ye dönük kışkırtıcı konuşmaları bu olayın asıl sorumlusudur. En son bir tiyatro olayının onların üzerindeki yıkımını gördük. Tüm partili arkadaşlarımızı daha dikkatli olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

“Saldırı planlı yapıldı”

Ardından konuşan Eş Başkanlardan Erdal Avcı da partilerine dönük saldırının bireysel olmadığını söyleyerek, yaşanan saldırının sorumlusu olarak hükümeti işaret etti. Avcı, şunları kaydetti:

Biz biliyoruz ki bu olay planlı ve programlıdır. Hem partimize hem de kamuoyu güçlerine bir mesajdır. Son dönemlerde siyasi iktidarın dili, tartışma biçimi, partimizi hedefe alan üslubu bu saldırıları cazip hale getirmiştir. Mafyacı olabilirler ama Türkiye’nin dili bu olayın ana kaynağıdır. Siyasi iktidarın bu dilinden uzak durarak barışçıl, demokratik ve herkesin siyaset yapma zeminini sağlamaya davet ediyoruz. Bu saldırılar Türkiye’nin demokrasisine, barışına hiçbir katkısı olmadığı gibi, Türkiye’yi git gide savaşın, çatışmanın zeminine çekmektedir.

Geri adım atmayacağımızı ve her defasında daha ciddi karşı duruş sergileyeceğimizi, kenetleneceğimizi bilmeliler” diyen Avcı, sözlerine şöyle devam etti:

Bu saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Elimizde kendisine dair görüntüler de var. Biran önce yetkililerin gözaltında olduğunu düşündüğümüz şahıs hakkında yargılamanın başlamasını ve tutuklanmasını istiyoruz. Yetkililerin bundan sonra bu tip saldırıların oluşması için cesaret verici davranışlardan kaçınmasını öneriyoruz.

“Saldırının günü manidar”

Daha sonra konuşan HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise, Hrant Dink’in 19 Ocak’ta katledildiğini anımsatarak, bu saldırının da Dink’in katledildiğine yakın bir tarihte gerçekleşmesine dikkat çekti.

Saldırının yalnızca HDP’ye dönük olmadığını vurgulayan Piroğlu, saldırının ülke siyasetine dönük ciddi bir müdahale amacı güttüğünü kaydetti. Piroğlu, “Kabul etmek gerekir ki, HDP bu ülkede rahat ve özgür bir şekilde siyaset yapamadığı, Kürt sorunu adil ve demokratik bir şekilde çözülmediği sürece hiç kimse özgür olamayacaktır. Biz bu çeşit saldırıları geçmişte de gördük. İktidar kendi tabanında kaybetmeye başladığında siyaseti farklı alanlara çekmeye çalışıyorlar. Bu saldırıyı gerçekleştirenler bilmelilerdir ki, biz şuana kadar ne diz çöktük ne de bundan sonra diz çökeriz” dedi.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı