Halkevleri’nden deprem bölgesi izlenimleri raporu: Deprem yoksulu vurdu, yardım dağıtımı adaletsiz, kalıcı barınma acil ihtiyaç…

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Halkevleri heyeti, depremin yıkımının yoksulluk ve adaletsizlikle büyüdüğünü belirtirken kalıcı barınma sorununun acilen çözülmesi gerektiğine dikkat çekti  

Halkevleri’nden deprem bölgesi izlenimleri raporu: Deprem yoksulu vurdu, yardım dağıtımı adaletsiz, kalıcı barınma acil ihtiyaç…

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ-Sivrice merkezli meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan Halkevleri heyeti, deprem bölgesi izlenimlerine ilişkin bir rapor yayımladı.

Sivrice ilçesinde ve köylerinde bölge halkı ile çeşitli görüşmeler ve incelemelerde bulunan heyet KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası Elazığ Şubesi Eş Başkanı, Sivrice CHP İlçe Başkanı, EMEP Elazığ İl Başkanı ile ve yanı sıra Sendika.Org ve Evrensel muhabirleri ile de görüştü.

Deprem yoksulu vurdu

Depremin merkez üssü olan Sivrice İlçesi’nde hemen hemen bütün evlerde gözlenebilir hasar oluştuğunu belirten heyet, raporda şu tespitleri paylaştı:

Yurttaşlar evlerinin önlerine kurdukları çadırlarda kalıyor. Kış koşulları nedeniyle zor bir süreç yaşanıyor.

Sivrice İlçesi’nin mahallelerinde halkın yaşadığı yoksulluk kendini çarpıcı biçimde hissettiriyor. Hasar görmüş briket ve kerpiç evlerin hali Sivrice halkının depremden önce de yoksullukla boğuştuğunu, üzerine bir de deprem olunca yoksulluğun daha da boyutlandığı gerçeği gözler önüne seriliyor.

Yardım dağıtımı adaletsiz

Yardımlar dağıtılırken ilçenin merkezinden kaymakamlık aracılığı ile muhtarlar üzerinden dağıtılıyor. Deprem mağduru yurttaşların dile getirdiği en önemli sorun; yardımların dağıtılmasında adaletsizlik. Kaymakamlığın yardımları dağıtma işini muhtarlıklara devretmesi nedeniyle; akraba, yakınları ve AKP, MHP’ye oy verenlerin daha fazla yararlandığı yönünde şikâyetler dile getiriliyor.

Kadınların şikayetleri

Raporda kadınların, erkeklerden çekindikleri için yemek sırasına giremedikleri ve çocuklarını da yollayamayınca bazen yemeğe ulaşamadıkları belirtiliyor. Ayrıca depremden en çok çocukların etkilendiği ve çocukların psikolojik desteğe ihtiyacı olduğuna dikkat çekiliyor.

Çevre köylerdeki durum

Depremin merkez üssü Sivrice’deki dağ köyleri diye bilinen Bermaz Bölgesi, fay hattının tam üzerine kurulmuş onlarca köyden oluşuyor ve bu köylere depremin ikinci gününden sonra ulaşıldığı belirtiliyor. Bir köy bütünüyle enkaza dönüşmüş durumda.

En ciddi sorun barınma

Devlet bütün imkânlarını seferber ettiğini söylese de bu soğuk kış günlerinde barınma, çözülmesi gereken en ciddi sorunlardan biri olarak açığa çıkmış oldu. Yardımların tamamı Valilik, AFAD, Kızılay, Kaymakamlık gibi kurumlar eliyle dağıtılmaya zorlanıyor. HDP’li Kars ve Ergani Belediye’lerinden gelen yardımlar bu nedenle geri çevrildi. Ancak gerici vakıf ve tarikatlar bütün bölgede istedikleri gibi yardım dağıtıyor. İlçedeki koordinasyon eksiklikleri, dağıtım yöntemleri, dağıtımdaki isabet ve adalet ölçüleri yardımların depremzedelere ulaşmasında olumsuzluklar yaratıyor.

Raporda organizasyon sorununun yanı sıra, kalıcı barınma, soğuktan korunacak malzeme, hijyenik temizlik malzemesi ve gıda malzemesine ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Sendika.Org