Hafter güçleri, Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan etti

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan etti

Hafter güçleri, Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan etti

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) sözcüsü Ahmed el-Mismari, Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan ettiklerini açıkladı.

Mitiga Havaalanı’ndan ayrılan sivil veya askeri uçaklar hedef alınacak, bu son uyarımız” diyen El-Mismari, bugün (22 Ocak) ayrıca “LUO güçlerine saldıran bir Türk uçağını” imha ettiklerini öne sürdü ve bunun ateşkes anlaşmasının ihlali anlamına geldiğini savundu.

Libya’nın başkenti Trablus’ta, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçler ile Hafter güçleri arasında iki gündür düşük yoğunluklu çatışmalar yaşanıyor.

LİBYA’DA KIRILGAN ATEŞKES: TARAFLARDAN KARŞILIKLI İHLAL SUÇLAMASI

Karar, Suriyeli cihatçılar için mi?

LUO’nun uçuşa yasak bölge kararının Suriyeli cihatçıların bölgeye taşınmasını engellemek amacıyla alınmış olması muhtemel.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Türkiye bugüne kadar Libya’ya yaklaşık 2600 Suriyeli militan gönderdi.

Öte yandan Londra’da yayımlanan, Suudi sermayeli Şark’ul Avsat, Trablus’un banliyölerinde yaşanan çatışmalarda Suriyeli militanların da yer aldığını belirtti. AKP iktidarının bölgeye taşıdığı Suriyeli militanlar, UMH güçlerinin saflarında savaşıyor.

MACRON, TÜRKİYE DESTEKLİ SURİYELİ CİHATÇILARIN LİBYA’YA GÖNDERİLMESİNE KARŞI

Mitiga Havalimanı’na füze saldırısı

Trablus’taki Mitiga Havalimanı bugün (22 Ocak) gerçekleşen füze saldırısı nedeniyle bir süre kapandı. Başkentteki işler durumda olan tek havalimanına yönelik saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmazken, UMH saldırıdan Hafter güçlerini sorumlu tuttu.

LİBYA KONFERANSI: ERDOĞAN ELEŞTİRİLDİ, HAFTER İSTEDİĞİNİ ALDI…

Sendika.Org