Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrıldı, Rusya “Müttefikleriyle görüşecek” dedi

Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, dün yürütülen ateşkes görüşmelerinin ardından Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin kabul ettiği anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Hafter böyle devam ederse Berlin sürecinin bir anlamı yok” dedi

Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrıldı, Rusya “Müttefikleriyle görüşecek” dedi

Dubai merkezli El-Arabiya kanalı Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter’in, dün (13 Ocak) yürütülen ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrıldığını bildirdi. Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac anlaşmayı kabul ederken, Hafter ve beraberindeki heyet ise anlaşmayı düşünmek için bugün (14 Ocak) sabaha kadar zaman istemişti.

MOSKOVA’DA LİBYA GÖRÜŞMESİ: ATEŞKES İÇİN TASLAK METİN HAZIR, HAFTER İMZA İÇİN SÜRE İSTEDİ

Rus Dışişleri doğruladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı da yürütülen ateşkes görüşmelerinin ardından Halife Hafter’in anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrıldığını doğruladı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, gazetecilerin Hafter’in ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrılıp ayrılmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Bakanlık kaynağı, “Evet” karşılığını verdi.

Diğer yandan bakanlık kaynağı, karşıt taraflarla çalışmaya devam ettiklerini de söyledi.

Çavuşoğlu: Hafter böyle devam ederse…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hafter’in anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrılması hakkında “Hafter böyle devam ederse Berlin sürecinin bir anlamı yok” dedi.

Çavuşoğlu, “Türkiye olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Libya’da bir ateşkes ve barış için üzerimize düşeni yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Ama bu tabloda şunu görüyoruz; kim barış kim savaş, kim Libya’da birlik beraberlik istiyor, kim istemiyor ortaya da çıkmış oldu” ifadelerini kullandı.

Rusya’dan yeni açıklama: Müttefikleriyle görüşmek için 2 gün istedi

Rusya Savunma Bakanlığı, Halife Hafter’in taslak metni müttefikleriyle görüşmek için 2 gün süre aldığını açıkladı.

Sputnik’in aktardığına göre, açıklamada “Halife Hafter, sonuç bildirgesine olumlu yaklaştı ancak metni imzalamadan önce Libya Ulusal Ordusu’nu destekleyen aşiretlerin liderleriyle görüşmek için 2 gün süre aldı” denildi.

UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri’nin taslak metni imzaladığını anımsatan bakanlık, “Rusya’nın başkentinde başlayan ve krizi çözme amacı taşıyan faaliyetler devam edecek. Zira Libya’da biriken iç sorunların kapsamı, taraflar için dengeli ve kabul edilebilir çözümler bulma yönünde özenli çalışma yapılmasını gerektiriyor” diye vurguladı.

“Mutabakat, Berlin konferansı için elverişli bir ortam sağlıyor”

Görüşmede tarafların Libya’nın egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne bağlılıklarını teyit ettiğini ve “uluslararası terörle mücadele” konusundaki kararlılıklarını vurguladığını kaydeden Rusya Savunma Bakanlığı, “Libyalı tarafların ateşkesin süresiz olarak uzatılması konusunda ilkesel mutabakat sağlamaları, Moskova’daki görüşmenin ana sonucudur. Bu husus, Libya konulu Berlin konferansının toplanması için elverişli bir ortam sağlıyor” diye ekledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur