Günlerdir haber alınamayan Gülistan Doku Meclis gündeminde

HDP milletvekilleri Oya Ersoy ve Gülistan Kılıç Koçyiğit 12 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’yu Meclis gündemine taşıdı

Günlerdir haber alınamayan Gülistan Doku Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy, kendisinden 12 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2. Sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun bulunması ve sorumlularının derhal yakalanması için İçişleri Bakanlığı’na bir soru önergesi verdi.

“Süreç şüpheli”

Gülistan Doku’nun en son görüştüğü ve telefon görüşmesi yaptığı kişi olan Zaynal Abarok tarafından darp edildiğine dair iddialar bulunduğunu ifade eden Ersoy, “Zaynal Abarok’un şüpheli olmasına rağmen yurt dışına çıktı iddiaları süreç açısından şüphelidir” dedi.

Ersoy önergesinin devamında şunları söyledi:

Gün geçtikçe Gülistan Doku’dan haber alınamaması üzerine ailesi ve yakınlarının endişesi de giderek artmaktadır. Ülkenin her yerinde eylem yapan kadınlara Gülistan Doku nerede dedikleri için polis saldırısı gerçekleşmektedir. Gülistan Doku’nun bulunması için etkin araştırma ve soruşturma yapılması gerekirken Doku’nun nerede olduğunu soran kadınlara saldırılması kabul edilemez. Bir an evvel İç İşleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm ilgili kurumlar, Gülistan Doku’nun bulunması için seferber olmalı ve kapsamlı inceleme başlatılmalıdır.

HDP milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergesi iletti.

“Şüpheli gözaltına alındı mı?”

Koçyiğit, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • Gülistan Doku nerede? Kayıp olayı ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Gülistan Doku’nun kaybolması olayında baş şüpheli Zaynal Abakarov gözaltına alınmış mıdır? Şüpheli şahıs, kayıp olayı ile ilgili sorgulanmış mıdır?
  • Gülistan Doku’nun kaybolması olayı ile ilgili şimdiye kadar gözaltına alınan veya ifadesine başvurulan kişiler kimlerdir? Bu kişilerin verdiği ifadeler doğrultusunda hangi bulgulara ulaşılmıştır?
  • Gülistan Doku’nun kaybolmasından sonra Zaynal Abakarov’un ailesinin Dersim’i terk ettiği iddiaları doğru mudur? Şüpheli şahsın polis memuru olan üvey babasının ifadesine başvurulmuş mudur? Başvurulmuşsa bu olaylarla ilgili neler söylemiştir?
  • Şüpheli Zaynal Abakarov’un polis memuru üvey babası halen görevinin başında mıdır? Gülistan Doku’nun kaybolmasıyla bir ilgisi var mıdır? Varsa nedir?
  • Gülistan Doku’nun intihar notu bıraktığı iddiaları kim veya kimler tarafından basına servis edilmiştir? Şayet bir intihar notu bırakıldıysa neden ikinci hafta da açıklanmıştır? Kamuoyunda intihar algısı yaratılarak faili meçhul bir suçun üstü mü örtülmeye çalışılmaktadır.
  • Gülistan Doku için başlatılan arama çalışmaları sonucunda kaçırılma veya
  • Gülistan Doku’nun da kaldığı kız öğrenci yurduna maskeli iki kişinin girerek kadın öğrencilerinin fotoğraflarını çektiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialarla ilgili Emniyet birimlerine ulaşan şikâyetler var mıdır? Varsa bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Söz konusu kayıp olayı ile ilgili valilik ve emniyet yetkileri arama çalışmalarına kaç gün sonra başlatmıştır? Dersim’deki tüm mobese kameraları incelenmiş midir? İncelenmişse Gülistan Doku’ya dair kaç görüntüye ulaşılmıştır?

Sendika.Org