“Geçinemiyoruz diyenin maaşını düşürmek sünnettir” diyen Mevlevi “şeyhi”, naylon faturadan hapis yatmış bir AKP kıymetlisiymiş

Emekçilerin düşük ücretlere karşı itirazı yükselirken Mustafa Özbağ adlı bir Mevlevi şeyhinin “Geçinemiyoruz diyenin maaşını düşürmek sünnettir” diye konuştuğu video kaydı gündeme düştü. Özbağ özel bir isim. Aralık 2016’da sahte faturadan 60 ay hapis cezası alan, yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanan, diğer bir dizi sahte fatura davasından ise zaman aşımı ile kurtulan şeyh Özbağ, AKP’nin koruyup kolladığı, resmi davetlerden eksik etmediği kıymetli bir kişi

“Geçinemiyoruz diyenin maaşını düşürmek sünnettir” diyen Mevlevi “şeyhi”, naylon faturadan hapis yatmış bir AKP kıymetlisiymiş

Yıllardır AKP’li belediyelerin tahsis ettiği Karabaş-i Veli Tekkesi’ni kendi mülkü gibi kullanıyor. Kendi kendini “şeyh” ilan ederek işlerini bu zırhın arkasında yürütüyor. Kâh rüyasında Atatürk’le sohbet ettiğini söylüyor, kâh hükümetin savaş kampanyaları öncesi müritleriyle birlikte asker pozu veriyor. Çanakkale ve Bursa’da adeta bir devlet adamı.

On yıllardır sahte fatura ve imar usulsüzlüğü iddiaları ile karşı karşıya kalsa da çoğunda zaman aşımı nedeniyle paçayı kurtardı ancak Aralık 2016’da 60 ay hapis cezası alarak tutuklandı. Ancak bu AKP’li belediyelerle ve devlet erkanı ile yakın ilişkileri olan “şeyhi” vazgeçirmedi. O hala aktif.

Mustafa Özbağ şimdi de “Geçinemiyoruz” diyen emekçilerin ücretlerinin düşürülmesi gerektiğini, bunun sünnet olduğunu söylediği bir sohbet kaydı ile gündemde.

Sahte faturadan hapis yattı

Çanakkale’de yıllardır resmi organizasyonlarda başmisafir olan “Mevlevi Üstadı” Mustafa Özbağ, Aralık 2016’da sahte fatura düzenlemek suçundan tutuklanarak Metris Cezaevine gönderilmişti.

Bursa Osmangazi Belediyesi’ne ait Karabaş-i Veli Tekkesi’nde görev yapan ve Çanakkale’nin çok yakından tanıdığı bir isim olan Mustafa Özbağ hakkında Bursa 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “sahte fatura düzenlemek” suçundan 18 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası talebiyle dava açıldı.

2003 yılında kapanan bir firmanın faturalarını yıllarca usulsüz olarak kullandığı tespit edilen Özbağ, mahkemede suçlamaları kabul etmedi. Ancak, bilirkişi raporu ve şahitlerin beyanlarına göre, sahte fatura tanzim ettiği belirlenen Mustafa Özbağ’a mahkeme heyeti 60 ay hapis cezası verdi ve Yargıtay’ın kararı onamasın��n ardından tutuklanarak Metris Cezaevine yollandı.

Özbağ hakkında 2003 ve 2004 yıllarında aynı suçlamalardan açılan davalar ise zaman aşımı sebebiyle düştü.

Çanakkale onu yakından tanıyor

Çanakkale Matbuat’ın haberine göre, hakkında kesinleşmiş 60 ay hapis cezası nedeniyle yurtdışına kaçmak isterken Atatürk Havaalanı’nda polis tarafından yakalandığı açıklanan Mustafa Özbağ, Çanakkale ile yakın ilişkileri olan bir isim. Uzun yıllardır her sene özellikle valilik organizasyonlarında baş misafir edilen Özbağ, Tasavvuf Vakfı Çanakkale Bölge Temsilciliği ve Gelibolu Mevlevihanesi ile ÇOMÜ Kültür ve Sanat Evi olarak kendilerine tahsis edilen Fevzipaşa Mahallesindeki eski Ermeni Kilisesinde faaliyet gösteren ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu’nun “üstadı” konumunda.

Valilik etkinliklerin başmisafiriydi

Çanakkale’de gerçekleştirilen farklı etkinliklerde sık sık halkın karşısına çıkan Özbağ, Çanakkale Valiliği tarafından Gelibolu Mevlevihanesi’nde düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine, Ramazan aylarında yine aynı yerde gerçekleştirilen geleneksel iftar buluşmalarına, Kurtuluş Savaşı’nda oluşturulan Mevlevi Alayı anısına yapılan sembolik yürüyüş ile Mevlana ve Hoşgörü Yürüyüşü gibi çeşitli etkinlik ve söyleşi ile semah grubu gösterilerine katılıyor, daha doğrusu organize ediyordu.

Tutuklanmasaydı yine geliyordu

Mustafa Özbağ, valilik tarafından 18 Aralık 2016 Pazar günü bir kez daha Çanakkale’ye davetliydi. Eğer tutuklanmasaydı “Mevlana’nın 743. Vuslat yıldönümü” sebebiyle düzenlenen “5. Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşuyor” etkinlikleri kapsamında Gelibolu Mevlevihanesi’nde icra edilecek Şeb-i Arus Uluslararası Anma Törenine katılarak semah gösterisi düzenleyecek, konuşma ve söyleşiler gerçekleştirecekti.

Fark mı edilmedi, yoksa göz ardı mı edildi?

Çanakkale’de akademisyenlerden iş insanlarına, memur ve bürokratlardan siyasilere, öğrencilerden kamu idarecisine kadar geniş bir kitle tarafından “üstad” olarak kabul edilen Özbağ’ın Çanakkale ziyaretleri ve etkinlikleri için söz konusu naylon faturaları kullanıp kullanmadığı, kullandıysa özellikle devleti kaç para zarara uğrattığı merak konusu oldu.

Cevap bekleyen diğer bir soru ise, kendisini çiçeklerle karşılayan devlet büyüklerinin nasıl olup da 2003 yılından bu yana kullandığı sahte faturaları fark etmedikleri ve 2012 yılında dava açılıp soruşturulmasına rağmen neden bir şey yapmayarak hiçbir şey yokmuş gibi davrandıkları?

Rüyasında Atatürk’le sohbet etmiş

Bursa Şehir Gazetesi’nden Nezir Asaroğlu “Sahte şeyhe hapis şoku” başlıklı haberinde Özbağ’ın “rüyasında Atatürk’le sohbet ettiği” gibi iddialarda da bulunduğunu belirterek “sahte şeyhle” AKP’li belediyelerin köklü ilişkisine dikkat çekti:

Osmangazi Belediye Başkanı olduğu dönem Recep Altepe’nin tahsis ettiği, Mustafa Dündar döneminde de tahsisin devam etmesiyle Karabaş-i Veli Tekkesi’nde kendini şeyh ilan eden Mustafa Özbağ, 2003 yılında kapanan bir firmanın faturalarını yıllarca kullandığı ortaya çıktı. 2012 yılında Bursa 12. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada Mustafa Özbağ’a 2005 ve 2006 yıllarında kesilen naylon faturalar için 30 artı 30 toplam 60 ay hapis cezasına hükmedildi. Mahkemenin 2013/600 sayılı kararı Yargıtay tarafından da onanarak kesinleşti.  Özbağ’ın 2003 ve 2004’te kullandığı sahte faturalarla ilgili 3 dava ise zaman aşımı nedeniyle düştü. Sahte şeyhin müritleri kararı veren mahkeme ve Hâkim Sait Kaçar üzerinden algı operasyonu yapmaya çalışsa da Hâkim Kaçar bu tarihten sonra 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne atanarak terfi aldı ve bu görevi halen yürütüyor.

Osmangazi’nin kaynağı ile lüks hayat

Osmangazi Belediyesi tarafından restore ettirilen Karabaş-i Veli Tekkesi’ni yıllardır istediği gibi kullanan ve belediyenin imkânları ile adeta dünyayı gezen sahte şeyh Özbağ, devletin kaynaklarıyla lüks bir hayat yaşıyor. Özbağ’la ilgili başta imar olmak üzere yüzlerce iddia bulunuyor.

Sendika.Org