Gazeteci Osman Akın’ın duruşması görüldü

Yeni Yaşam Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Osman Akın hakkında, gazetede çıkan haberler gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmasında savcı tarafından ceza istendi

Gazeteci Osman Akın’ın duruşması görüldü

Yeni Yaşam Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Osman Akın hakkında, gazetede yayınlanan haberler gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İstanbul Adliyesi 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Gazeteci Akın, avukatıyla birlikte katıldığı duruşmada, yazılı savunma yapt��. Akın, savunmasında kendisine yöneltilen iddiaları kabul etmeyerek, “İddianameye konu yapılan yazı ve haberler, kendi bütünlüğü içerisinde ele alınıp değerlendirilmemiş, içeriklerinden birkaç kelime, kavram veya cümle alıntılanarak, soyut gerekçeler ile suç isnadı yapılmıştır” dedi.

Dava, 24 Ocak’a ertelendi

Akın, savunmasının devamında haber ve yazıların basın ve ifade özgürlüğü kapsamında toplumu bilgilendirme amacıyla yayımlandığını belirterek, “Bu haber ve yazılar, toplumu ve bireyleri suç işlemeye, şiddet eylemlerini, terör ortamını yaratmaya teşvik ve telkin edecek nitelikte değildir. İddianamede tarafıma yöneltilen suçlamaları kabul etmiyor, öncelikle beraatıma karar verilmesini istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Duruşma savcısı ise esas hakkında mütalaa verdi. Savcı, mütalaasında Akın’ın, “örgüt propagandası” yaptığını ileri sürerek, cezalandırılmasını istedi. Ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Akın ve avukatının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlaması için duruşmayı 24 Ocak’a erteledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur