Evrensel çalışanlarının basın kartları iptal edildi

Evrensel gazetesi, çalışanlarının basın kartlarının iptal edildiğini duyurdu. Aralarında BirGün ve Cumhuriyet'in de bulunduğu pek çok gazetenin çalışanlarının da aynı sorunu yaşadığı öğrenildi. DİSK Basın-İş, tüm basın örgütlerine ortak bir basın kartı komisyonu kurma çağrısı yaptı

Evrensel çalışanlarının basın kartları iptal edildi

Evrensel gazetesi, çalışanlarının basın kartlarını sorgulamak istediklerinde “iptal edildi” ibaresiyle karşılaştığını duyurdu. Aralarında BirGün ve Cumhuriyet’in de bulunduğu pek çok gazetenin çalışanlarının da aynı sorunu yaşadığı öğrenildi.

Evrensel’in haberine göre, Basın Kartları Komisyonu’nun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanmasının ardından uzun zamandır yenileme başvurusu yapan gazeteciler daha önce bekleme sürecindeydi.

Basın kartı başvurusu iptal edilen isimler arasında şu kişiler yer alıyor: Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı, Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan, Haber Müdür Yardımcısı ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, haber editörü Vural Nasuhbeyoğlu, sayfa editörü İskender Bayhan, haber redaktörü Şükrü Taş, foto-muhabiri Sevil Atar, muhabirler Şerif Karataş, Derya Dursun, Ercüment Akdeniz, Elif Ekin Saltık, Elif Görgü, Emine Uyar, Mehmet Özer, Özer Akdemir, yazar Erol Aral. Haberde, sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonu’nda görev yapmış olan Sultan Özer ve sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun’un da kartlarının iptal edildiği kaydedildi.

Evrensel, gazetecilerin kartlarının iptal gerekçesi için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Destek Hattı’nı aradığını ancak yanıt alamadıkları için gerekçeyi öğrenemediğini belirtti.

DİSK Basın-İş’ten çağrı

Konuya ilişkin Twitter üzerinden paylaşımda bulunan DİSK Basın-İş, “Yeniden hatırlatıyoruz: Devletin verdiği basın kartı gazeteciliğin ehliyeti değildir” dedi ve tüm basın örgütlerine ortak bir basın kartı komisyonu kurma çağrısı yaptı.

Sendika.Org