Erdoğan: “Hafter’in ateşkes diye bir derdi yok”

Erdoğan temaslarını tamamladığı Gambiya'dan ayrılmadan önce Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan kendisine sorulan Hafter ile ilgili bir soru karşısında "Hafter'in sözcüsünün 'Libya'daki süreç namlunun ucundadır' açıklaması çok manidardır. Bu şunu gösteriyor, Hafter'in ateşkes diye, barış diye bir derdi yok" dedi

Erdoğan: “Hafter’in ateşkes diye bir derdi yok”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 26-28 Ocak tarihleri arasında yapacağı yurtdışı ziyaretlerinin ilkini Gambiya’da gerçekleşti. Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow ile yaptıkları görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.

Gambiya ile kurulan ekonomik ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Erdoğan “Türkiye ile Gambiya arasında 2019 yılında ticaret hacmi 55 milyon dolar oldu. İkili ticaretimizi daha dengeli bir yapıya sağlamak istiyoruz” dedi.

“Ateşkes diye bir derdi yok”

Ortak basın toplant��sında ikili ilişkilerin önemine de vurgu yapan Erdoğan, Libya Ulusal Ordusu’nun lideri Halife Hafter ile ilgili bir soruya “Hafter’in ateşkes diye bir derdi yok barış diye bir derdi yok” ifadelerini kullandı. Erdoğan toplantının devamında şöyle konuştu:

Hafter ne Moskova’da ne Berlin’de bu sürece uymuştur. Gerek Berlin süreci gerekse Moskova işinde de Hafter varılan veya hazırlanan metne imza atmamıştır. Serrac imzasını atmıştır ama Hafter atmamıştır. Uluslararası toplantılarda taraflar böyle metinlere imza koymuyorsa burada bir mutabakat sağlanmış denilemez. Berlin süreci geniş katılımlı olmasına rağmen Hafter oteldeki odasından takip etmiştir. Tabi bu 55 maddelik metin BM’ye de gidecek. Hafter’in sözcüsünün ‘Libya’daki süreç namlunun ucundadır’ açıklaması çok manidardır. Bu şunu gösteriyor, Hafter’in ateşkes diye, barış diye bir derdi yok. Temenni ederiz ki Berlin’e gelenler de bu ifadeleri duymuştur ve buna göre de tavırlarını belirlerler.

Sendika.Org