Enkaz üstünde AKP siyaseti: HDP’nin yardımlarını geri çevirip yeni Cemaat’e yol veriyorlar

AFAD ekiplerinin yardımları dışında yardım kabul edilemeyeceğini söyleyen yetkililer HDP'li belediyenin yardım kamyonlarını geri çevirdi. AFAD, deprem bölgesinde Menzil tarikatına bağlı Beşir Derneği ile koordinasyon içinde çalış��yor

Enkaz üstünde AKP siyaseti: HDP’nin yardımlarını geri çevirip yeni Cemaat’e yol veriyorlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Diyarbakır’ın Ergani İlçe Belediyesi’nin Elazığ’daki depremzedeler için gönderdiği 2 kamyon yardım kent girişinde polis tarafından durdurularak geri çevrildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Ergani’den yola çıkan ve içinde gıda, çocuk bezi, kadın pedi, el feneri, ekmek, su gibi birçok malzemenin olduğu yardım kolileri, Elazığ Valisi’nin emriyle kente sokulmadı. Valiliği’nin talimatı doğrultusunda kamyonları kente alamayacaklarını kaydeden polisler, AFAD ekiplerinin yardımları dışında yardım kabul edilemeyeceğini söyledi. Belediyenin hazırladığı 2 kamyon yardım malzemesi Elazığ’dan Ergani’ye doğru polis eşliğinde geri gönderildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “AFAD yönlendirmeden kimse Malatya ve Elazığ’a bir şey göndermesin” demişti.

“Yardımların ulaşmasını engellemenin açıklaması olamaz”

Konuyla ilgili HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Partimizin topladığı battaniye, çadır ve kuru gıda kolileri İçişleri Bakanı’nın talimatıyla depremzedelere ulaştırılamamaktadır. Böyle zamanlarda küçük siyasi hesaplarla, iktidar oyunlarıyla yardımların ulaşmasını engellemenin hiç bir açıklaması olamaz” denildi.

AFAD, Menzil tarikatıyla koordinasyon içinde

HDP’li belediyenin yardım kamyonlarını geri çevrilirken, AFAD’ın Menzil tarikatına bağlı Beşir Derneği ile koordinasyon içinde hareket ettiği görüldü.

Menzil tarikatı 17-25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmaları ile başlayıp 15 Temmuz 2016 darbe girişimi ile biten AKP-Cemaat ayrışmasının ardından devletten tasfiye edilen Fethullah Gülen Hareketi’nin yerini alan “yeni Cemaat” olarak öne çıkıyor.

Menzilcilere bağlı Beşir Derneği, 24 Haziran 2018 seçimlerinde AKP’ye açıkladıkları desteğin ardından izinsiz yardım toplama hakkına kavuşmuştu.

Sendika.Org