Elazığ’da deprem: 41 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi yaralandı

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 41'e yükseldiğini, 1607 kişinin de yaralandığını açıkladı

Elazığ’da deprem: 41 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi yaralandı

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 24 Ocak Cuma günü, saat 20.55’te yaşanan deprem, Elazığ’ın çeşitli ilçeleri ile merkezinin yanı sıra Adıyaman, Malatya, Diyarbakır ve Tunceli gibi çevre illerde de hissedildi.

Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere depremde şu ana kadar 41 kişi hayatını kaybederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da hastanelere müracaat eden 1607 kişiden 86’sının tedavilerinin devam ettiğini söyledi.

Depremin hemen ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarında şu ana kadar 45 kişi enkaz altından sağ çıkarıldı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 41’e yükseldi

Elazığ merkezdeki Sürsürü Mahallesi’nde devam eden arama kurtarma çalışmalarında enkaz altında kalan 3 kişinin daha cansız bedenlerine ulaşıldı.

İlerleyen saatlerde enkaz altında aranan iki kişiden birinin daha cansız bedeni çıkarıldı.

27 Ocak Pazartesi günü, saat 15.35 itibariyle enkaz altındaki son kişinin de cansız bedenine ulaşıldı. Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 41’e yükseldi.

AFAD ise depremde 1607 kişinin yaralandığını ve depremin ardından 45 kişinin yıkılan binalardan kurtarıldığını duyurdu.

Film mi çekiyorsunuz?

Tayyip Erdoğan, deprem sonrası Elazığ merkezde incelemelerde bulunduğu sırada enkaz altından bir yurttaş yaralı olarak çıkarıldı. TRT Haber bu anı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip ederken bir depremzede daha enkaz altından kurtarıldı” diye sundu. Benzer bir paylaşım, AKP’nin resmi Facebook hesabından da yapıldı.

Sendika.Org muhabiri Murat Bay, AFAD’dan bir yetkilinin, arama-kurtarma ekiplerine “Gönderin” işareti verdiği, ardından aynı kişinin Erdoğan’a bir şeyler söylediği ve akabinde yaralının sedye üzerinde Erdoğan’ın beklediği yere getirildiği anları fotoğrafladı.

AFAD DAİRE BAŞKANI “GÖNDERİN” DEDİ, ENKAZDAN ÇIKARILAN YARALI ERDOĞAN’IN YANINA GETİRİLDİ

Yaralı sayısı 1542

AFAD, saat 23.00’da yaptığı açıklamada, deprem sonrası enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısının 44’e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 1542 olduğunu bildirdi.

Açıklamada ayrıca, 72 binanın yıkıldığı, 514 binada ağır, 409 binada da az ve orta hasar meydana geldiği kaydedildi.

AFAD: Hayatını kaybedenlerin sayısı 29’a yükseldi

Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerin sayısının 29’a yükseldiği bildirildi.

Açıklamayı, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, katıldığı bir canlı yayında yaptı.

“Bizi kurtaran Mahmut isminde Suriyeli bir genç”

Elazığ’da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremde enkaz altında kalıp kurtarılan bazı yurttaşlar yaşadıklarını anlattı. Nurdan Aydın, Mahmut isimli Suriyeli bir gencin kendisini enkaz altından çıkardığını söyledi.

“SURİYELİ MAHMUT TIRNAKLARIYLA KAZIYA KAZIYA BENİ ENKAZDAN ÇIKARDI”

Tayyip Erdoğan Elazığ’da

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a giden Tayyip Erdoğan, “Gerek köylerde, gerek mahallelerdeki bu yıkımların yerine süratle TOKİ olarak hemen adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacağız” dedi.

ERDOĞAN: “TOKİ OLARAK HEMEN ADIMLARIMIZI ATIP YAPILMASI GEREKENLERİ YAPACAĞIZ”

AFAD: 401 artçı deprem meydana geldi, yaralı sayısı 1243

AFAD, Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra 401 artçı deprem meydana geldiğini duyurdu.

Deprem sonrası 42 kişinin enkazdan kurtarıldığı belirtilirken, yaralı sayısının da 1243’e çıktığı ifade edildi.

Ayrıca depremden sonra bölgeye 3 bin 699 arama-kurtarma personeli ve 554 araç sevk edildiği belirtilerek, profesyonel ekiplere destek vermek üzere 108 kişiden oluşan Sivil Toplum Kuruluşu ve gönüllü ekiplerin alanda çalıştığı kaydedildi.

Bu arada hasar tespit çalışmalarında, Malatya’da 100, Elazığ’da 110, çevre illerde ise 40 olmak üzere 250 teknik personelin görev yaptığı ve yapılan çalışmalar sonucu 81 ağır hasarlı, 53 az hasarlı ve 30 (5 Elazığ, 25 Malatya) yıkık bina tespit edildiği bildirildi.

RTÜK ve Başsavcılık soruşturma başlattı

Elazığ depreminin ardından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun toplanan deprem vergilerinin hesabını soran yurttaşları tehdit etmesi RTÜK ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nı harekete geçirdi.

SOYLU HEDEF GÖSTERDİ, RTÜK VE BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BA��LATTI

Cumhurbaşkanlığı: 22 kişi hayatını kaybetti, 30 yıkık yapı tespit ettik

Cumhurbaşkanlığı’ndan Elazığ depremiyle ilgili yapılan açıklamada, saat 13.00 itibariyle 22 kişinin hayatını kaybettiği, 1031 kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada 2 hafif, 37 orta, 90 ağır hasarlı ve 30 yıkık yapı tespit edildiği ve deprem bölgesinde 7 köyde elektrik kesintisi yaşandığı aktarıldı.

AFAD yaralı sayısının 1103 olduğunu açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

1865 personel ve 266 araçla arama kurtarma faaliyetleri yürütülüyor. Bölgeye 5 bin 856 çadır, 17 bin 188 yatak, 34 bin 467 battaniye, 524 yastık çarşaf seti, 1563 ısıtıcı sevk edildi. Tüm ilçe ve mahalle yolları açık ve demir yolları seferleri eksiksiz devam ediyor. Havayolu ulaşımını aksama yaratacak bir durum bulunmuyor. Enerji arz ulaşımında da bir sorun bulunmamaktadır.

Elazığ merkezde arama-kurtarma çalışmaları sürüyor

Sendika.Org muhabiri Murat Bay, Elazığ merkezdeki Mustafa Paşa Mahallesi’nde bulunan çöken binalarda arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Çevrimtaş köyünde evlerin neredeyse hepsi yıkıldı

Depremin merkez üssü Elazığ Sivrice‘de bulunan Sendika.Org muhabiri Murat Bay, ilçe merkezinde arama-kurtarma çalışmalarının sabah saatlerinde sona erdiğini ve can kaybı yaşanmadığını bildirdi. Sivrice’ye bağlı Çevrimtaş köyünde ise evlerin neredeyse hepsi yıkıldı, 2 kişi de yaşamını yitirdi.

DASK ve Özel İletişim Vergisi gelirleri nerede?

Kızılay’ın deprem sonrası ilk çağrısında yardımlaşma ve dayanışma adı altında para istemesiyle, depreme hazırlık için ödenen vergiler ve DASK primleri yeniden gündeme geldi. Bugüne kadar depreme karşı alınan tedbirler bir bir lağvedilirken, DASK ve Özel İletişim Vergisi adı altında halktan toplanan 75 milyar TL’nin akıbeti bilinmiyor.

DEPREME KARŞI KALAN SON “TEDBİRLERİMİZ”: DASK VE ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ

Kızılay yardımları nereye gidiyor?

Elazığ depreminin hemen ardından Kızılay Başkanı Kerem Kınık SMS ile para talep etmiş, tepkiler sonrası Twitter paylaşımını silmişti.

Kızılay’ın “yardım” bilançosu: Boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu köşke aylık 12 bin dolar kira, Menzil tarikatı destekçisi şirkete 700 milyonluk Kızılay ihalesi, MÜSİAD’a ait hasarlı bir binaya 110 bin TL kira, uçmayan uçağa 245 bin dolar ve İdlip’te Heyet Tahrir’uş Şam adlı cihatçı örgüt için yardım kampanyası…

LÜKS ARAÇ, U��MAYAN UÇAK, BO���AZ MANZARALI KÖŞK: KIZILAY YARDIMLARI NEREYE GİDİYOR?

Görür: “Uyardık, bir şey yapılmadı”

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ depremine ilişkin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Arkadaşlar, Elazığlı olmam nedeniyle, Elazığ’da bir zamanlar Elazığ’ın depremselliği ile ilgili konferanslar verdim, uyarılar yaptım, Elazığ ve köylerini depreme hazırlayın dedim. Bu konuda kitaplar basıldı. Ama maalesef pek bir şey yapılmadı. Tıpkı İstanbul’da olduğu gibi” dedi.

PROF. DR. GÖRÜR��DEN ELAZIĞ DEPREMİ AÇIKLAMASI: UYARDIK, BİR ŞEY YAPILMADI

Görür, 6 Ekim 2019 tarihinde katıldığı bir televizyon programında “Doğu Anadolu Fayı uzun zamandır suskun. Enerji birikimi fazla. Elazığ-Bingöl arası, özellikle Sivrice gölünün bulunduğu taraflar” diyerek Elazığ ve çevresini etkileyen depreme işaret etmişti.

24 OCAK

Malatya’nın Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde de yıkımlar ve can kaybı olduğu belirtiliyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin derinliğinin 6,75 kilometre olduğunu bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü ilk önce 6,8 olarak verdi, daha sonra ise bunu 6,5’e revize etti. Kandilli, depremin derinliğinin 5 kilometre olduğunu belirtti.

Elazığ’da cep telefonu ve internet başta olmak üzere iletişim konusunda sıkıntılar yaşandığı yönünde haberler geliyor.

Birçok noktada yangın çıktı

Elazığ’da 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında İstasyon Caddesi’ndeki bir binada büyük bir yangın çıktı.

Yangına ekipler müdahale ediyor. Yangının doğalgazdan çıktığı belirtildi.

Öte yandan pek çok noktada da küçük çaplı yangınların çıktığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

AFAD: 28 çalışma grubu faaliyete geçirildi

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından 28 çalışma grubunun faaliyete geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

AFAD, hasarlı yapılara girilmemesi, telefon görüşmelerinde web tabanlı uygulamaların ve SMS’lerin kullanılması, doğalgaz, su vanaları ile elektrik şalterlerinin kapatılması ve yolların yardım araçları için boş bırakılması çağrısı yaptı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, olası ihtiyaç için hastanelere ilave kan tedarik planlaması yapıldığını açıklarken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da herhangi bir ihtiyaç halinde yardım etmek üzere askeri birliklerin hazırlıklarına devam ettiğini söyledi.

Pütürge Belediye Başkanı Sülük: Depremde 100’den fazla bina yıkıldı

Sendika.Org