DSÖ: “Koronavirüs ‘uluslararası acil vaka’dır”; AKP-MHP: “Muhalefetin araştırma komisyonu teklifini reddediyoruz”

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs salgınının Çin'in dışında da giderek yayıldığına ve özellikle sağlık sistemi zayıf ülkeler için önemli bir risk taşıdığına dikkat çekerek salgını "uluslararası acil vaka" ilan etti. Aynı saatlerde AKP-MHP, salgına ilişkin olarak muhalefetin verdiği araştırma komisyonu önergesini reddediyordu

DSÖ: “Koronavirüs ‘uluslararası acil vaka’dır”; AKP-MHP: “Muhalefetin araştırma komisyonu teklifini reddediyoruz”

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedhos Adhanom Ghebreyesus, Çin’de patlak veren Koronavirüs salgın��nı “uluslararası acil vaka” ilan etti.

Yeni bir salgınla karşı karşıya olunduğunu belirten Ghebreyesus, Çin dışında 18 ülkede 98 Koronavirüs vakası olduğunu, ABD, Japonya, Vietnam ve Almanya’da insandan insana geçtiğini söyledi. Çin dışında salgından dolayı ölüm vakası yaşanmadığını belirten DSÖ direktörü, salgının sağlık sistemi zayıf olan ülkelere ulaştığında neler olacağının ise şu an için yanıtsız bir soru olduğunu belirterek Koronavirüs salgınını kamu sağlığı açısından “uluslararası acil durum” ilan ettiklerini söyledi.

DSÖ direktörü, bu “acil durum” ilanının salgının Çin’den çok Çin dışındaki gelişimiyle, özellikle de sağlık sistemi zayıf olan ülkelerle ilgili olduğunu vurguladı.

Şu anda 7736’sı Çin’de olmak üzere 7834 teşhisi konmuş Koronavirüs (2019nCoV) hastası var. Hastalık nedeniyle tamamı Çin’de olmak üzere 170 kişi yaşamını yitirdi.

AKP araştırma komisyonunu reddetti   

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs ile ilgili acil durum ilan ederken TBMM’de de muhalefetin verdiği araştırma komisyonu kurulması teklifi AKP-MHP oylarıyla reddediliyordu.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da İyi Parti’nin, koronavirüs salgınına ilişkin Türkiye’de olası bir ölümcül enfeksiyon salgınının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla araştırma komisyonu kurulması önergesi görüşüldü. CHP ve HDP’nin desteklediği önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Sendika.Org