Dikili Kadın Platformu: “Erkek vuruyor sistem koruyor”

Dikili Kadın Platformu, 19 Ocak'ta eşi tarafından silahlı saldırıya uğrayan Leyla S. için Dikili Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. "Bu, Dikili'de üç yıl içinde yaşanan üçüncü koca saldırısıydı. Işık'ımız ve Zümrüt'ümüz canlarından oldular. Leyla'nın hastanede hayati tehlikesi sürüyor" diyen kadınlar davanın takipçisi olacaklarını ifade ettiler

Dikili Kadın Platformu: “Erkek vuruyor sistem koruyor”

Dikili Kadın Platformu, 19 Ocak’ta eşi tarafından silahlı saldırıya uğrayan Leyla S. için Dikili Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Saldırıda ağır yaralanan ve hayati tehlikesi devam eden Leyla S. için yapılan basın açıklamasında “Bu, Dikili’de üç yıl içinde yaşanan üçüncü koca saldırısıydı. Işık’ımız ve Zümrüt’ümüz canlarından oldular. Leyla’nın hastanede hayati tehlikesi sürüyor. Bilinci açık. Bir kurşun vücudunun  içinden çıkarılamadı. Koca gözaltında. Biz adaletin takipçisi olacağız” ifadeleri kullanıldı.

“Kadınız haklıyız şiddete karşıyız”, “Cinayeti aklama suça ortak olma”, “Erkek vuruyor sistem koruyor”, “Jin jiyan azadi” ve “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganlarının atıldığı eylemde, kadınlar davanın takipçisi olacaklarını ve Leyla S.’nin çocuğuna psikolojik destek vereceklerini açıkladılar.

İzmir’de süren cinayet, tecavüz ve istismar davalarının takipçisi olacaklarını ifade eden kadınlar basın açıklamasını “Kadın cinayetlerine karşı direniyoruz. Cinsel şiddete karşı direniyoruz. Çocuk İstismarına karşı direniyoruz. Tecavüze karşı direniyoruz. Dikili Kadın Platformu olarak bu küçücük Ege kasabasında yaşanan kadına yönelik şiddete, kadın cinayetlerine, ve çocuk istismarına hayır diyoruz” ifadeleriyle sonlandırdılar.

Ne Olmuştu?

19 Ocak’ta İzmir’in Dikili ilçesinde bulunan 75. Yıl Parkı’nda Leyla S. isimli kadın eşi tarafından silahla yaralandı. Saldırgan polis gelinceye kadar ağır yaralı kadının başında bekledi. Polis gelince silahını bırakarak teslim oldu. Omzuna ve karın bölgesinden ağır yaralanan Leyla S. Bergama Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Leyla S.’nin tedavisi kaldırıldığı hastanede devam ederken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Sendika.Org