Dayanışma kazanım getirdi: Habibe ve Fatma kardeşlerin katil zanlısı tasarlayarak öldürmekten yargılanacak

İzmir’de eski eşi Habibe Çevik ve kız kardeşi Fatma Akta’yı öldüren Göksal Sağlam hakkında “kasten öldürmeden” açılan davada mahkeme Sağlam’ın "tasarlayarak kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanmasına karar verdi

Dayanışma kazanım getirdi: Habibe ve Fatma kardeşlerin katil zanlısı tasarlayarak öldürmekten yargılanacak

Haziran ayında eski eşi tarafından öldürülen Habibe Çevik ve kız kardeşi Fatma Akta’nın katil zanlısı Göksel Sağlam’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Karşıyaka 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi Karşıyaka Adliyesi önünde bir araya gelen kadınlar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Tüm şikayetlerimize rağmen bizi koruyamayan devlet, “gizlilik esası” diyerek bizi korumaya çalıştığını iddia ediyor Türkiye’de 2016 yılına kadar tüm davalarda iyi hal ve tahrik indirimleri uygulanmasına karşı, 2016 yılında bir erkek tarafından kaçırılan Feride’yi kadın dayanışması ile bulan kadınlar davayı da aynı inatla takip etti. Ve 2016 yılında iyi hal ve tahrik indiriminin olmadığı tek dava oldu. “Gizlilik esası” tam da bu yüzdendir.  Asıl dertlerinin adliye önündeki erkek adaleti kuşatan kadın dayanışmasını engellemek, failleri aklamak olduğunu biliyoruz. Biz kadınlar “gizlilik” istemiyoruz. Artık kol kırılıp yen içinde kalmayacak. 6284 sayılı yasayı, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın. Mağdur babalar safsatası ile nafaka hakkımıza göz dikmeyin. Boşanmayı değil kadın cinayetlerini engelleyin!

Sorumlulara soruyoruz;

  • Fatma ve Habibe kız kardeşleri katleden Göksel Sağlam’ın cezaevinden Habibe’nin adresini vererek izinli çıkmasını sağlayan cezaevi yönetimi hakkında neden herhangi bir işlem yapılmıyor?
  • Sağlam cinayeti kasten ve planlayarak yapmış olmasına rağmen neden daha az cezai yükümlülük gerektiren kasten öldürmekten iddianame hazırlanmıştır?

Açıklamanın kadınların duruşma salonuna geçmesiyle katil zanlısı Sağlam’ın yargılanmasına başlandı. Duruşma önceki celse ifadesi alınmayan Sağlam’ın ifadesi ile başladı. Habibe Çevik ile boşandıklarını ancak ilişkilerinin devam ettiğini iddia eden Sağlam, Çevik’in başka ilişkisi olduğunu söyleyerek tahrik indiriminden yararlanmaya çalıştı.

Olay anında alkollü olduğunu ve cinayeti planlamadığını iddia eden Sağlam, “neden yanında silah taşıdığı” sorusunu ise “yanıma almıştım ama öldürme kastım yoktu” diyerek yanıtladı. Çevik’e ateş ettiğini ancak Akta’yı öldürmek istemediğini belirten Sağlam, “O sırada silah ateş aldı. Sadece Habibe ile konuşmak istemiştim ama o benimle konuşmayı kabul etmediği için çok sinirlendim zaten alkol de almıştım” dedi. Önceki ifadesinde Çevik’e öldüğünden emin olmak için ikinci kez ateş ettiğini söyleyen Sağlam, bu ifadesinde de beyanını kabul etti.

Dayanışma kazanım getirdi

Sanık Sağlam hakkında kasten öldürme suçlamasıyla iddianame düzenlenirken, mahkeme sanığın “tasarlayarak kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanmasına karar verdi. İzmir Barosu’nun davaya müdahil olma talebini ise reddetti. Mahkeme duruşmayı 27 Şubat Perşembe saat 14.00’e ertelendi.

Sendika.Org