Berfin Özek davası: Asitli saldırı “yaralama” sayıldı, sanığa 12 yıl 18 ay hapis cezası verildi

Berfin Özek'e asitle saldıran Casim Ozan Çelik'e "kasten yaralama"dan 12 yıl, "kasten ba��kasının vücuduna acı verme veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olma"dan 18 ay hapis cezası verildi

Berfin Özek davası: Asitli saldırı “yaralama” sayıldı, sanığa 12 yıl 18 ay hapis cezası verildi

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Berfin Özek’e asitli saldırıda bulunan Casim Ozan Çeltik’in yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme, sanık Çeltik’e 12 yıl, 18 ay hapis cezası verdi.

İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık Çeltik, tutuklu bulunduğu Osmaniye 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz KurumuCasim Ozan Çeltikndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmaya, Berfin Özek’in ailesi, tarafların avukatları ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve İskenderun Kadın Platformu temsilcileri de katıldı.

İddianameyi ilk olarak “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla hazırlayan savcı, yeni mütalaasında “Sanık, asidi atarken ağzını hedef almamıştır” demiş ve “öldürme kastının olmadığı” yönünde değişiklik yaparak Çeltik’in “kasten yaralama” suçundan ceza almasını talep etmişti.

Berfin Özek’in avukatı Mehtap Sert ise, “İddia makamı sanığın ağzı hedef almadığını, bu sebeple öldürme kastının olmadığını gerekçe göstererek yaralamadan ceza alması yönünde talepte bulundu. Ancak 1,5 litre yanıcı maddenin kullanılmış olması aslında tam da öldürme kastına denk düşüyor” dedi.

Mahkeme heyeti, Casim Ozan Çelik’e “kasten yaralama”dan 12 yıl, “kasten başkasının vücuduna acı verme veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olma”dan 18 ay hapis cezası verdi.

Kadınlar kararı kınadı

Duruşmanın ardından İskenderun Kadın Platformu, Berfin Özek’in de katılımıyla adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Av. Mehtap Sert, kararı, “kadına şiddete meşruiyet yaratan bir adım” olarak nitelendirerek şunları söyledi:

Mahkeme heyeti mütalaaya uygun olarak bir değerlendirme yaptı. Yatarı çok fazla olmadığı için istinaf mahkemesi Yargıtay süresi uzun sürer şeklinde değerlendirme yaparak tahliye edebilir, kısa bir süre içerisinde aramıza karışması mümkün.

Sanığın duruşmalarda soğukkanlı tavırlar sergilediğini belirten Sert, “Neler yapabileceği belli. İleride Berfin’in başına bir şey gelirse bundan kim sorumlu olacak? Bunu merak ediyoruz” diye konuştu.

Özek: “Bu korkuyla nasıl yaşayacağız?”

Av. Sert’in ardından Berfin Özek de yaptığı konuşmada “İstediğimiz karar bu değildi. Benim çektiğim acıların karşılığı bu olamaz. 9 yıl nedir ki? Açık cezaevinde yatacak. Evine gidip gelecek. Ben bu süreçte ne yapacağım? Annem, ağabeyim işe gidip geliyor. Biz bu korku ile nasıl yaşayacağız bilmiyorum. Hukuk mücadelesine devam edeceğiz. En ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org