AYM gerekçeli kararını açıkladı, Wikipedia’ya erişim engeli kaldırıldı

Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia’nın Türkiye’de erişime engellenmesine yönelik hak ihlali kararının gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı. İlerleyen saatlerde Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği erişim engeli kararının kaldırıldığını duyurdu. Saat 22.30 itibariyle de Wikipedia’ya erişim açıldı

AYM gerekçeli kararını açıkladı, Wikipedia’ya erişim engeli kaldırıldı

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Wikipedia’nın Türkiye’de erişime engellenmesine ilişkin hak ihlali kararının gerekçesi bugün (15 Ocak) Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlerleyen saatlerde Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği erişim engeli kararının kaldırıldığını duyurdu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sorgu sayfasında da Wikipedia’yla ilgili “koruma tedbiri” kararının kaldırıldığı görüldü.

Saat 22.30 itibariyle ise Wikipedia’ya erişim açıldı.

Mahkeme kararı bir süre daha durdu

Kararın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ulaşmasının ardından Wikipedia’nın, yayın hayatına başlamasının yıldönümü olan bugün açılması bekleniyor. Ancak BTK’nin sayfasında Wikipedia hakkında hala “koruma tedbiri” kararı duruyor ve kullanıcılar siteye erişim sağlayamıyor.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül geçtiğimiz günlerde “Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıklayınca Wikipedia açılacaktır” demişti.

AYM’nin gerekçeli kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Wikipedia’nın yeniden erişime açılması için süreç başladı. AYM, 26 Aralık 2019’da oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne de gönderdi.

Öte yandan Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin gerekçeli kararın kendilerine tebliğ edilmemesini gerekçe göstererek AYM kararına direndiği iddia ediliyor. Mahkemenin kararı BTK’ye iletmesiyle birlikte Wikipedia erişime açılacak.

“Kapatılmayı haklı gösteren vahim bir içerik yok”

AYM, kararın gerekçesinde, Wikipedia’nın kapatılmasının “demokratik toplum düzeninin gereklerine” uymadığını ve erişim engeli kararını haklı gösteren “vahim nitelikte” bir içerik olmadığını belirtti.

Kararda ayrıca, iki URL adresinde yer alan içerikler nedeniyle Wikipedia sitesinin tamamına erişimin engellendiği belirtildi. Bunların “State-Sponsored Terrorism” (Devlet Destekli Terörizm) başlığındaki “Turkey” (Türkiye) alt başlığı ile “Foreign involvement in the Syrian Civil War” (Suriye İç Savaşı’na Yabancı Katılımı) başlığında altındaki “Support for Syrian opposition”un (Suriye Muhalefetine Destek) “Turkey” (Trükiye) alt başlığında yer alan içerikler olduğu kaydedildi.

Bu içeriklerde yer alan iddiaların önemli bir kısmının ulusal ve uluslararası basında yer alan haberlere dayandırıldığının görüldüğüne dikkat çeken AYM, “Wikipedia’ya erişimin engellenmiş olmakla birlikte referans yapılan bu kaynakların tamamına yakını internet üzerinden erişilebilir durumdadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişim hakkının sınırlandırıldığının belirtildiği kararda “Üstelik erişimin engellenmiş olması, karara konu içeriklerin Türkiye’deki Wikipedia kullanıcıları arasında tartışmaya açılmasına engel olmuş; aktif Wikipedia editörlerinin anılan içeriklere katkı sunma, bu içeriklerde düzenleme ve değişiklik yapabilme imkânları elinden alınmıştı” denildi.

Somut olayda erişim engellemeye konu içerikler nedeniyle daha sonra bir ceza soruşturması ve kovuşturmasının açıldığının bildirilmediğini de belirten AYM, devamında şunları kaydetti:

Makaleleri yükleyen kişilerin kimliğini tespit etmenin zorluğu nedeniyle bir soruşturma açmak anlamsız olarak görülse bile bir makale içeriklerinde yer alan ve çoğu tartışmalı ifadelerin sahipleri bilindiği halde bu kişiler hakkında da bir ceza soruşturması yoluna başvurulmasının tercih edilmemiş olması, makalelerde Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik bulunmadığını göstermektedir.

Wikipedia avukatı Gürkaynak: “Bu kararın tamamı kutlama vesilesi değil”

Wikipedia’nın avukatı olan Gönenç Gürkaynak, AYM kararının Resmi Gazete’de yayımlanması sonrası yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’ne gitmeme de AİHM’e gitmeme de gerek kalmamalıydı” dedi.

Gürkaynak, “YouTube ve Twitter’ın da olduğu farklı dosyalarda verilen yakın tarihli Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen Wikipedia için ancak 2,5 yıl sonra edinebildiğimiz bu kararın tamamı kutlama vesilesi değil” değerlendirmesini yaptı.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararı kaldırdı

Wikipedia’ya erişimin engellenmesine ilişkin kararın, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırıldığı bildirildi.

Sendika.Org