Artvin Çevre Platformu’ndan Cerattepe açıklaması: Vazgeçmeyeceğiz!

Cerattepe’de doğayı tahrip eden madencilik faaliyetlerine karşı direnen yaşam savunucularına verilen hapis cezalarına tepki gösteren Artvin Çevre Platformu, “Kararı kabul etmiyoruz, toprağımıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi

Artvin Çevre Platformu’ndan Cerattepe açıklaması: Vazgeçmeyeceğiz!

Artvin Çevre Platformu (ARÇEP), Cerattepe’de 16 Şubat 2016 tarihinde maden şirketi araçlarının bölgeye gitmesini engelleyen yaşam savunucularına verilen hapis cezalara ilişkin, kentte bulunan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde basın toplantısı düzenledi.

CERRATTEPE DİRENİŞÇİLERİNE CEZA YAĞDI: “PİŞMAN DEĞİLİZ!”

“Artvin tahrip ediliyor”

ARÇEP Dönem Sözcüsü Adem Çiftçi, yaşam alanlarını savunanlara verilen cezaların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Çiftçi sözlerinin devamında, “Bilindiği üzere ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi, Artvin’in doğası da kar ve rant uğruna sermaye şirketlerinin saldırısıyla yüz yüzedir. Bir yandan derelerimiz, HES’lerle kurutulmak istenirken, açılan maden işletmesiyle Artvin’in doğal çevresi tahrip edilmekte ve suları kirletilmektedir” ifadelerini kullandı.

Artvin’in doğasına yönelik saldırıların bölgedeki tüm canlıların yaşamını tehdit ettiğine dikkat çeken Çiftçi, “Cerattepe bölgesi, hukuka aykırı bir biçimde işletmeye açılan bir maden şirketinin saldırısı altındadır” dedi.

“Vazgeçmeyeceğiz”

Artvin halkının, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde yıllardır mücadele ettiğini vurgulayan Çiftçi, sözlerinin devamında “Artvin halkının karşısında, şirketlerin tarafında yer alan devletin yetkilileri ise, yurttaşların en demokratik haklarını kullanılmasına bile izin vermiyor. Yaşam alanlarına sahip çıkan yurttaşlar gözaltına alınıyor, hak etmedikleri halde birçok, haksız fiil ve hukuksuz uygulamaya maruz bırakılıyor. Doğayı, çevreyi ve yaşam alanlarını savunanlara karşı davalar açılıyor” diye konuştu.

Yaşam savunucularına verilen hapis cezalarını kabul etmediklerini ifade eden Çiftçi, cezaların mücadelelerini engelleyemeyeceğinin altını çizerek, “Toprağımıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Artvin Cerattepe’de, 16 Şubat 2016 tarihinde maden şirketi araçlarının bölgeye gitmesini engelleyen yaşam savunucuları hakkında açılan davanın karar duruşması 23 Ocak’ta görülmüştü. Duruşmada, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile Dursun Ali Koyuncu, Kamil Güven, Kenan Balcı, Osman Okur ve Bahattin Altuntaş’a, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet Etmek” gerekçesiyle 5 ay; Taylan Kaya ve Yavuz Yenigül’e de aynı gerekçeyle 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı