Ankara Kadın Platformu: “Kadın düşmanlarının karşısına mor boyalarımızla çıkmaya devam edeceğiz”

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde Las Tesis dansı yapan kadınların TGB tarafından hedef gösterilmesinin ardından gözaltına alınmalarına tepki gösteren Ankara Kadın Platformu, “Kampüslerde, işyerinde, sokakta, evde hayatımızın her yerinde kadın düşmanlarının karşısına mor boyalarımızla isyanımızla çıkmaya devam edeceğiz” dedi

Ankara Kadın Platformu: “Kadın düşmanlarının karşısına mor boyalarımızla çıkmaya devam edeceğiz”

Ankara Kadın Platformu üyeleri geçen hafta Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB) hedef göstermesinin ardından Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde LasTesis dansı yaptıkları için gözaltına alınan kadınlar ile dayanışmak amacıyla Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, platform adına açıklamayı Ankara Üniversitesi öğrencisi Nazlı İkray Öztay okudu.

Birçok ülkede kadınların özgürlük ve eşitlik yönündeki taleplerini dile getirmek adına gerçekleştirdikleri LasTesis dansı eylemlerinin, son birkaç haftadır tüm dünya gündemini sarsan bir hale geldiğini vurgulayan Nazlı, kendilerinin de dünyanın her yerinde yayılan dans eylemini Cebeci Kampüsü’nde gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

“Kadınlar hukuksuz bir şekilde gözaltında tutulmuş”

Nazlı sözlerine şöyle devam etti:

Ancak eyleme iki gün kala TGB adında, tarihi boyunca işbirlikçilik ve yandaşlıktan başka bir vasfı bulunmayan grup, kadın düşmanlığını gizlemeden yaptığı basın açıklamasında, eylemi planlayan kadınları akla hayale sığmayacak iftiralarla suçlamış, ötekileştirici ve ayrıştırıcı tutumuyla kampüs içerisindeki birçok öğrencinin ve akademisyenin tepkisini üzerine çekmiştir. Bütün bu somut durumlar karşısında üniversiteler değerlerin dışında kadın düşmanı bir açıklamanın kampüslerinde yapılamayacağını söyleyerek TGB’yi mor boyalarla karşılayan kadınlar hemen ardından 24 Aralık 2019 tarihinde polis tarafından apar topar gözaltına alınmış, hukuksuz bir şekilde 7 saat gözaltında tutulmuş, avukatlarıyla görüşmeleri olabildiğince ertelenmiştir.

“Kadınlar iradelerinden ödün vermedi”

Tepkilere rağmen kadınların eylemlerini gerçekleştirme konusunda iradelerinden ödün vermediğini vurgulayan Nazlı, 25 Aralık’ta LasTesis dans eylemini Siyasal Arka Bahçe’de gerçekleştirmeyi kararlaştırdıklarını ancak dansın başlamasına bir saat varken okula yüzlerce polis yığıldığını  ve  kadınların  yalnızlaştırılmaya çalışıldığını kaydetti. Cebeci Kampüsü’nün, tarihi boyunca ilerici değerlere sahip, eleştirel ve akılcı bir yöntemle sosyal bilimlere öncülük eden bir kampüs olduğunu hatırlatan Nazlı, “Akademik bir kırım ile başlayan süreç gördüğümüz üzere sonlanmamış, aksine tüm devlet organları kullanılarak gerek öğrencilerin, gerekse kadınların üzerinde tahakküm kurulma çabasından vazgeçilmemiştir” dedi.

“Üniversite içinde erkeklik yeniden örgütlenmekte”

Bütün bu çabalara rağmen kadınların LasTesis dansını gerçekleştirdiğini kaydeden Nazlı, “Yapılan müdahale, dans eden birkaç kadına değil, bütün ülkede tek adama itaat etmeyerek il il meydan meydan LasTesis dansını yapan kadınlara, kadın hareketinedir. Bu durum iktidarın kadınlardan korkusunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kendi ‘makbul kadın’ anlayışlarının dışında kalan üniversiteli kadınları camiden verilen vaazlarla, kadın üniversitesinin açılacağı söylemiyle KYK yurtlarında ‘adabı muaşeret’ dersleri verilmesiyle sınırlayabileceklerini sanıyorlar. İktidar, üniversitelerden toplumsal cinsiyet yönergesini kaldırarak, KASAUM’lar üzerine baskı uygulayarak feminist bilgi üretimini sınırlamaya çalışırken, birçok üniversitede olmayan cinsel taciz birimlerini, olan üniversitelerde de yandaş akademisyen ve öğrencileri kayırarak işlevsiz hale getirerek üniversite içerisindeki erkekliği yeniden örgütlemektedir” diye konu��tu.

“Kadınlar yine iktidarın karşısına dikilecek”

Bütün bunların yanında son günlerde meclisten yeniden geçirmeye çalıştıkları cinsel istismara af yasasıyla tecavüzcüleri koruyarak kadınlara, çocuklara saldırmaya devam etmektedir. Kadınlar bundan önce tecavüzcülere af yasasını nasıl geçirtmediyse, kadın düşmanı politikalara karşı her gün inatla isyanlarını sokağa taşıdıysa yine iktidarın karşısında dikileceklerdir. Kampüslerde, işyerinde, sokakta, evde hayatımızın her yerinde kadın düşmanlarının karşısına mor boyalarımızla isyanımızla çıkmaya devam edeceğiz.

Sendika.Org, Jinnews