AKP’nin fetih hayalleri Libya’da ters tepiyor: Hafter güçleri Misrata’ya dayandı

AKP iktidarının fetihçi bir dille Libya'ya yönelik askeri müdahale çabaları hem Libya içinde hem de uluslararası alanda ters tepki yaratıyor. Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti karşısında ilerleyişini sürdüren Hafter güçleri Misrata ve Trablus'u kıskaca alırken, bölge ülkeleri de Türkiye'ye karşı tavır alıyor

AKP’nin fetih hayalleri Libya’da ters tepiyor: Hafter güçleri Misrata’ya dayandı

AKP iktidarının Libya’ya asker gönderme tezkeresini TBMM’ye sunması, Türkiye’nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) yaramadı.

Aksine iç savaşın diğer tarafı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nin destekleyen Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu atağa geçerek başkent Trablus’u güneyden, doğusundaki Misrata’yı da güneydoğudan kıskaca aldı.

6 Ocak’ta sahil kenti Sirte’yi kısa sürede ele geçiren Hafter güçleri 24 saat geçmeden Misrata’nın güneyinde ilerlemeye başladı. Yukarıdaki haritada kırmızı ile gösterilenler Hafter güçlerinin kontrolündeki alanları, eflatun ile gösterilenler ise UMH kontrolündeki alanları gösteriyor. Misrata’nın güneyinde kırmızı nokta ile işaretlenen bölgeler, Sirte’yi ele geçirdikten sonra ilerleyen Hafter güçleri ile UMH arasındaki güncel çatışma noktalarını gösteriyor.

Sirte’nin birkaç saat içinde düşmesinde, daha önce UMH ile birlikte hareket eden bazı milislerin saf değiştirerek Hafter güçlerine katılmasının etkili olduğu iddia ediliyor. UMH tarafı ise sivillere zarar gelmemesi için çatışmadan kenti terk ettiklerini ama bunun her şeyin sonu olmadığını iddia ediyor.

Trablus ve Misrata etrafında çember daralıyor

Başkent Trablus’ta uluslararası havalimanını, polis akademisini ve kentin güneyinde bulunan bir dizi askeri üs ve çevrelerindeki yerleşim yerlerini ele geçiren Hafter güçleri, Sirte kent merkezinden sonra sahil boyunca yaklaşık 100 km Misrata yönünde ilerledikleri gibi, Misrata’nın güneyindeki bir dizi stratejik noktayı da ele geçirmiş durumdalar.

Hafter güçleri, başkent Trablus merkezini ve kenti dış dünyaya bağlayan liman ve Mitiga Havalimanı’nı da vuracak yakınlıkta. UMH’ye bağlı milislerden Türkiye’nin sağladığı zırhlı araçları ele geçiren ve kimi zaman Türk yapımı insansız hava araçlarını düşüren Hafter güçleri bu görüntülerle bir propaganda savaşı da yürütüyor.

Aşağıda Hafter güçlerinin ele geçirdiği Kirpi adlı bir Türk yapımı zırhlı araç görünüyor.

Altta da Sirte’nin 45 km batısında ele geçirildiği belirtilen Bayraktar TB2 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Yer Kontrol İstasyonu görülüyor.

Fetih hayalleriyle yalnızlık

Tezkere sonrası Türkiye’den ise henüz dengeleri etkileyecek bir karşı atak gelmiş durumda değil. Tezkerenin çıkışı karşısında UMH ve Katar dışında bütün Arap dünyası Libya’ya dış müdahaleye karşı olduklarını söylerken, Tayyip Erdoğan’ın Libya’ya gidişi ülkedeki petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla gerekçelendirmesi ve Osmanlı mirasına vurgu yapması uluslararası alanda daha fazla izolasyon Libya içinde de daha fazla ters tepki yaratıyor.

Erdoğan’ın ani bir ziyaretle desteğini almaya çalıştığı Tunus, topraklarını Libya’ya yönelik herhangi bir dış müdahale için askeri operasyonlara açmayacağını açıklayarak kapıları kapadı. Mısır doğrudan Hafter’i destekler ve Türkiye’nin yapacaklarına bağlı olarak ülkeye asker gönderme seçeneğini değerlendirirken, AKP iktidarı son çare olarak Cezayir’in desteğini almaya çalışıyor.

Fırkateynler ve Dışişleri Bakanı Cezayir’de

Oruç Reis anma etkinlikleri vesilesiyle TCG Göksu ve TCG Gökova adındaki iki Türk fırkateyninin içindeki sınırlı sayıda asker (21 subay, 99 astsubay, 13 uzman, 48 er) ile 7-10 Ocak tarihleri arasında Cezayir’de bulunacağı açıklanmıştı. 6-7 Ocak tarihlerini kapsayan bir gezi için Cezayir’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Libya konusunda destek için zemin yokladı.

Çavuşoğlu, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’la temaslarının ardından “Başta Libya krizi olmak üzere, bölgesel konularda ortak çıkarlarımız temelinde işbirliği yapacağız” dedi. Ancak işbirliğinin somut içeriğine dair bir açıklama yapılmadı.

Cezayir hükümeti daha önceki açıklamalarında Libya’daki sorunun barışçıl yollarla çözümü için girişimlerde bulunacaklarını açıklamıştı.

İlgili içerikler:

Sendika.Org