AKP deprem vergileri konusunda top çeviriyor: “Çıkacaksınız kalem kalem şuraya harcadık diyeceksiniz!”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun deprem vergileri nereye harcandı sorusuna AKP'lilerden farklı cevaplar geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Bundan sonra da Bay Kemal'e bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok" derken, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostan ise "Deprem vergileri adı altında bunlar toplanacak ve depreme gönderilecek gibi bir düzenleme söz konusu değildir" diye konuştu

AKP deprem vergileri konusunda top çeviriyor: “Çıkacaksınız kalem kalem şuraya harcadık diyeceksiniz!”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Senegal ziyareti dönüşünde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Deprem vergileri nereye harcandı?” sorusuna yönelik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Yalanlar zincirine yeni bir yalan ilave ediyor” dediği Kılıçdaroğlu’na şunları söyledi:

Bu adamın doğru söylediği bir şey yok. Yalanlar zincirine yeni bir yalan ilave ediyor. Ben şu anda Sivrice depremine CHP’li belediye ne kadar yardım yapmış bunun üzerinde duracak değilim. Ben sadece şunu söyleyeyim. Bütün il, ilçe, belediyelerde, mahallelerde, Allah’a hamdolsun, bir tarafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere, bütün bakan arkadaşlarım ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak Fuat Bey, öbür tarafta Genel Başkanvekili olarak Numan Bey, tüm vekiller, kadın kollarımız bölgede seferber oldu, çalıştılar ve aç açık bırakmamak için ne gerekiyorsa yaptılar.

“Harcanması gereken yere harcadık”

Erdoğan deprem vergilerinin amacına yönelik kullanılmadığına ilişkin sorulara ise  “Başbakanlığım döneminde bir para hangi amaç için toplanmışsa bugüne kadar o gaye için harcanmıştır” diye cevap verdi.

Erdoğan sözlerini “Bundan sonra da Bay Kemal’e bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok. Bütün bu harcamalar nasıl yapılıyor, bunlara bakmıyor ki… Bütün bu konutlar nereye yapılacak? Bunun tarih en büyük şahididir” şeklinde sürdürdü.

“Çıkacaksınız kalem kalem şuraya harcadık diyeceksiniz”

Erdoğan’ın deprem vergilerinin nereye harcandığına yönelik cevaplarına karşı CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, halkın sorularına verilen cevapların son derece hamasi bir üslup içerdiğine dikkat çekerek, “Vatandaş sorduğunda çıkacaksınız kalem kalem şuraya harcadık diye konuşacaksınız. Verdiğimiz önergeler reddediliyor, deprem öncesinde, sonrasında konuşulmuyor. Deprem bu ülkenin gerçeği!” diye konuştu.

“Burada oturup da kalem kalem saymama bile gerek yok”

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal da Ankara Sanayi Odası (ASO) meclis toplantısının ardından, deprem vergisi tartışmalarına ilişkin soruları yanıtladı. Devletin harcadığı her kuruşun hesabını verdiklerini ve şeffaf olduklarını vurgulayan Ağbal, “Kamu harcamalarıyla ilgili hesabını veremeyeceğimiz bir kuruş söz konusu değil” diye konuştu.

Yurttaşların konutlarının yeniden inşası, imarı ve kentsel dönüşümüyle ilgili yasal çalışmaları hatırlatan Ağbal, yurttaşların konutlarını yapmaya dönük faiz ve kira desteği gibi araçları geliştirdiklerini açıkladı. Ağbal sözlerini şöyle sürdürdü:

1999’dan 2004’e kadar olan dönemde toplanan bu vergiler öyle bir özel fona, özel hesaba aktarılıp oradan harcanmamış. Bütçenin genel geliri olup oradan harcanmış ama 2004 yılında Türkiye büyük ekonomik krizden çıkmıştı, bütçenin sağlıklı olması için adım atıyorduk, gelir tarafını sağlamlaştırıyor ve harcamalarda tasarrufa gidiyorduk, o dönemde birçok şey yapılırken Özel İletişim Vergisi kalıcı hale getirildi. Sonraki yıllarda buradan yılına göre 1 milyar lira, 3 milyar lira ve 4 milyar lira gibi vergi gelirleri topladık. Bütün vergi gelirleri nasıl bütçenin havuzuna gidiyorsa bu gelirler de bütçenin havuzuna geldi. Bu gelirler çarçur edilmedi. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, buradan toplanan gelirlerden çok daha fazla kaynak, gerek depremle ilişkili kamu binalarının imar ve inşasına gerek teknoloji ve insan kaynağı altyapısına harcandı. Burada oturup da kalem kalem saymama bile gerek yok. AFAD bütçesine bakın, sürekli artıyor, AFAD’a daha fazla kaynak tahsis edeceğiz.

“Deprem vergileri depreme gidecek diye bir şey yok”

Kılıçdaroğlu’nun deprem vergilerine yönelik sorusuna cevap vermeye çalışan bir diğer AKP’li ise Grup Başkanvekili Naci Bostan oldu. Bostancı, “Deprem vergileri adı altında bunlar toplanacak ve depreme gönderilecek gibi bir düzenleme söz konusu değildir” diye konuştu. Bostancı sözlerini şöyle sürdürdü:

Bütçe Kanunu’nu bilenler, herhangi bir isim altında vergi topluyoruz diye bir düzenlemenin olamayacağını bilir. Kanunun ilgili maddesi hususi bir biçimde bu tür vergilerin toplanamayacağını ifade ediyor. Bütçede paralar toplanır, ihtiyaca göre de harcanır. Dolayısıyla deprem vergileri adı altında bunlar toplanacak ve depreme gönderilecek gibi bir düzenleme söz konusu değildir. Zaten bu, bütçenin mantığına aykırıdır. Ülkemiz deprem kuşağında olması nedeniyle bütçeden çok ciddi biçimde bir kaynak çeşitli destekler biçiminde yapılan hazırlıklar için harcanmaktadır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur