Zürih Şehir Parlamentosu’nda Rojava’ya insani yardım için bütçe artırma teklifi

Zürih Şehir Parlamentosu’nun çoğunluğunu oluşturan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi ve Alternatif Liste, şehir hükümetinin onaylanmak üzere parlamentoya sunduğu 200 bin franklık insani yardım bütçesinin, 600 bin franka yükseltilmesini ve bu paranın doğrudan Rojava’ya gönderilmesini talep etti

Zürih Şehir Parlamentosu’nda Rojava’ya insani yardım için bütçe artırma teklifi

İsviçre’de Zürih Şehir Parlamentosu’nun 2020 bütçe görüşmelerinde Rojava’ya insani yardım konusu yeniden gündeme geldi. Parlamentonun çoğunluğunu oluşturan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi ve Alternatif Liste, şehir hükümetinin onaylanmak üzere parlamentoya sunduğu 200 bin franklık insani yardım bütçesinin, 600 bin franka yükseltilmesini talep etti.

Önerge, dış ülkelere insani yardım bütçesine eklenen 400 bin frankın, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri müdahalesi sonrasında yerlerinden göç etmek zorunda kalan bölge halkına doğrudan ulaştırılmasını amaçlıyor.

Zürih Şehir Parlamentosu’nun sol bloğu, Rojava’ya 400 bin franklık yardım önergesinde, Türkiye’nin Afrin’i ele geçirmesi sonrasında 2018 yılında yapılan 30 bin franklık yardıma benzer bir yöntem uygulanmasını talep ediyor. 2018 yılında Zürih Şehri Maliye Bakanlığı, Heyva Sor a Kurd (Kürt Kızılay) ile birlikte çalışan İsviçreli yardım kuruluşu Medico International Schweiz aracılığıyla bu yardımı Afrin’i terk etmek zorunda kalan Kürtlere ulaştırmıştı.

Yardımlar doğrudan Rojava’ya gönderilecek

Sol blok önergenin gerekçe bölümünde, Zürih şehir hükümetinin 6 Kasım’da aldığı 75 bin franklık son yardım kararına atıfta bulunuyor. Sözü geçen yardım, Türkiye’nin bölgeye askeri müdahalesi sonrasında evlerini terk edip kamplarda yaşamak zorunda kalanların içme suyu ihtiyacını gidermek için tasarlanan bir projeye verilmek üzere, İsviçre Kızılhaç’ı aracılığıyla Suriye Kızılayı’na iletilmişti.

Sol bloğun önergesine göre, 400 bin Franklık yardım doğrudan Rojava’ya ve bölgedeki özerk yönetim kurumlarına iletilecek.

Önümüzdeki hafta Zürih Şehir Parlamentosu’nda oylanacak 400 bin franklık bütçe artırımı ve bunun Rojava’ya nasıl iletileceği konusu, parlamentonun yıllardır sürdürdüğü Rojava’yla dayanışmacı tavrında yeni bir aşamaya işaret ediyor.

Zürih Şehir Parlamentosu en son 30 Ekim’de, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri müdahalesini kınayan bir karar almıştı. Bu karar, Sol blok dışında “Reformist Hristiyan Partisi” (EVP) tarafından da desteklenmişti. Parlamentonun sağcı partileri, böyle bir kararın sadece Ulusal Meclis zemininde anlam taşıyabileceği ve bu nedenle kararın politik sonuçları olamayacağı gerekçesiyle oylamaya katılmamışlardı.

Zürih Şehir Parlamentosu 2020 bütçe görüşmelerinin önümüzdeki hafta karara bağlanması bekleniyor. Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi ve Alternatif Liste’nin parlamentoda çoğunluğu oluşturması nedeniyle Rojava’ya insani yardım önergesinin kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Haber: Muammer Kurtulmuş